Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

Ako sadiť paradajky

Vypestujte si vitamínovú bombu aj doma a vychutnajte si skvelú chuť domácej paradajky

farmer-picking-fresh-ripe-tomato-vegetables-putting-into-wooden-crate

Paradajky obsahujú lykopén, najsilnejší prírodný antioxidant. Antioxidanty bojujú proti voľným radikálom, molekulám ktoré spôsobujú rôzne chronické ochorenia. Domáce vypestované paradajky majú vynikajúcu chuť, ktorej sa nevyrovná žiadna umelá paradajka zo supermarketu. Sadenie paradajok zvládnete aj vy a ak sa chystáte sadiť potrebujete plán.

Sadenie paradajok začína predpestovaním

Prísady si buď zakúpime v záhradkárskom obchode, alebo si ich vypestujeme zo semien. Semienka posadíme do téglikov, ktoré musia mať na dne otvory na odtok prebytočnej vody. Predpestovanie priesad trvá 2 -3 mesiace. Najlepšie je začať v polovici marca. Paradajky sú teplomilné rastliny a preto počkajte s ich vysádzaním.

tomato-seedlings-pot-ripe-tomatoes

Predpestovanie paradajok zo semienka

Keď sa objavia prvé lístky presadíme paradajky do pareniska, alebo väčších kvetináčov. Parenisko poskytne Vaším paradajkám dokonalé podmienky pre rast a ochranu. Keď už sú paradajky dostatočne vyrastené môžeme začať s otužovaním. Paradajky môžeme otužovať tak, že parenisko, alebo veľký kvetináč otvoríme alebo vynesieme na niekoľko hodín von na priame slnko. 

Po predpestovaní nasleduje sadenie paradajok

Sadenie paradajok do skleníka má tieto výhody

 

  • Sadenice rýchlejšie rastú, pretože majú dostatok tepla
  • A sú chránené pred vetrom

 

Paradajky sadíme do fóliovníka tak, že si vyhĺbime jamku a do nej vložíme predpestovanú paradajku (sadenicu). Fóliovník poskytne sadeniciam dokonalé podmienky pre rast a ochranu plodín. Sadenice paradajok nikdy nesadíme zvisle do zeme, ale kolmo tzn. že rastlinku oprieme o jamku a zasypeme pôdou. Sadenicu zasypeme pôdou a pôdu poriadne zatlačíme, aby po zaliatí nevznikla jamka. Sadenice výdatne zalejeme. Počas dozrievania zalievame opatrne pri korienkoch, vyhýbajte sa listom. Vo fóliovníkoch zalievame zásadne ráno, alebo večer s dostatočným vetraním po zaliatí. 

3425-5

Ak nemáte vlastnú záhradku môžete si paradajky vypestovať aj na balkóne. Ideálne je ak máte balkón na slnečnej strane. Pestovať paradajky môžete napr. v balkónových fóliovníkoch . 

10797

Starostlivosť o vysadené paradajky

  • Pravidelne vyštipujte bočné aj spodné výhonky aby sa rastlinka neoslabila
  • Na hlavný výhon použite podperu pre paradajky 
  • Dostatok vlahy slnka a vetrania