Pestujte teraz lacnejšie, objednajte si záhradný fóliovník a získavate dopravu ZADARMO 🌱 Vyberte si z najlepšej ponuky záhradných fóliovníkov a príslušenstva na Bestente s doručením do 24 hodín. 👌 Akcia platí do 30.4.2024

Ako pestovať zeleninu na záhrade + tipy na nenáročnú zeleninu

So zeleninou vypestovanou v domácich podmienkach sa tá supermarketová nemôže ani len porovnávať — na tom sa zhodneme nepochybne všetci. Viete však, ako správne pestovať zeleninu na záhrade, aby vám napokon urobila radosť v kuchyni?

Možno ste sa doteraz pestovania obávali a možno sa vám v ňom jednoducho nedarilo. Žiaden strach. Či sa už chystáte na svoju prvú alebo desiatu záhradkársku sezónu, naše rady vám pomôžu dosiahnuť vytúžený cieľ — šťavnatú zeleninu plnú vitamínov. Stačí nájsť odpovede na otázky:

Kde pestovať zeleninu?

Pravdepodobne ste už počuli o prípadoch, keď zelenina na záhrade zvädla, prípadne zhnila. Nemajte však obavy, zväčša je to spôsobené len nesprávnym výberom miesta na sadenie. Samozrejme, každý druh si vyžaduje svoje špecifické podmienky, ktoré je dobré si overiť ešte pred samotnou výsadbou. Vo všeobecnosti však platí, že má zelenina rada vyrovnané hodnoty slnečného svetla a vlahy. Sadiť nie je vhodné na miestach, ktoré zakrýva po celý deň tieň. Pozor si tiež dávajte na sadenie blízko vodných zdrojov, kde sa môžu rastliny pomerne jednoducho podmočiť. Ideálne je tak zeleninu sadiť na slnečné miesto, avšak rastliny by mali mať počas dňa zabezpečený aj primeraný prísun tieňa.

pestovanie3

Aký druh zeleniny pestovať?

Ešte pred výsadbou by ste si mali premyslieť, aký druh zeleniny sa pokúsite vypestovať. Niektorým sa u vás môže dariť viac, iným menej. Všetko závisí od kvality a typu pôdy vo vašej záhrade. Ohľad by ste mali brať aj na veľkosť plochy, ktorú ste ochotní na pestovanie zeleniny vyčleniť. Ak je váš priestor obmedzený, zvoľte radšej menšie druhy zeleniny, akými sú napríklad mrkva alebo cibuľa. Ak máte miesta dostatok, pokojne siahnite po kríčkových paradajkách či tekviciach. Kreativite sa medze nekladú. Nezabúdajte však na svoje chuťové preferencie. Môžete si síce vypestovať krásne tekvice, no ak ostanú vo vašej domácnosti nevyužité, bude to pre vás len zbytočná strata času.

Pestovanie v kvetináči, alebo sadenie do zeme?

Pri pestovaní zeleniny si veľmi rýchlo uvedomíte, že všetko so všetkým súvisí. Ak teda podceníte jeden faktor, môže vás to stáť celú úrodu. Preto je nevyhnutné si vopred premyslieť spôsob, akým budete zeleninu pestovať. Máte doma nevyužité kvetináče? Zasaďte do nich menšie druhy zeleniny ako je cesnak alebo reďkovky. Ak by ste chceli pestovať objemnejšie zeleninové kry, zvážte kúpu kontajnera na pestovanie. Majte však na pamäti, že najlepšie je zeleninu pestovať priamo vo vašej záhrade. Ak teda máte možnosť, plodiny saďte do zeme. Odvďačia sa vám nezameniteľnou chuťou a čerstvosťou.

pestovanie1

Kedy zbierať zeleninu?

Ak ste dopriali svojej zelenine počas celej pestovateľskej sezóny dostatok podmienok nevyhnutných na správny rast, môžete sa tešiť na šťavnatú úrodu. Samotný zber zeleniny však už bude závisieť od viacerých faktorov. Niektoré druhy dozrievajú skôr, iným to trvá dlhšie. V prípade paprík či paradajok je správne určenie doby zberu pomerne jednoduché a postačí vám naň vizuálny kontakt s plodmi. V prípade koreňovej zeleniny dopestovanej pod zemou to už môže byť o čosi náročnejšie. Ideálne je zapísať si odporúčané termíny zberu pri výsadbe, vďaka čomu predídete skorému či neskorému zberu. Pozor si dajte najmä na ten neskorý. Môže sa totiž stať, že vaša zelenina po dlhom čase v zemi stratí svoju šťavnatosť a chuť.

Zelenina nenáročná na pestovanie

Zvažujete začiatok svojej pestovateľskej kariéry? Na úvod si vyberte nenáročné druhy zeleniny. Ak ich zvládnete vypestovať správne, o rok prejdite pokojne na „vyšší level“. Majte však na pamäti, že menej je v tomto prípade viac. Ak nemáte s pestovaním dostatočné skúsenosti, zamerajte sa na konkrétne druhy a zbytočne neexperimentujte.

Papriky, paradajky

Na svete snáď neexistuje záhradkár, ktorý by ignoroval pestovanie paprík a paradajok. Obzvlášť v čase, keď si môže doslova vyberať, ktorú odrodu si do záhrady zasadí. Chceli by ste pestovať žlté papriky? Alebo radšej červené? A čo tak vyskúšať niečo ostrejšie a zasadiť si chilli papričky? Nič z toho by pre vás nemalo predstavovať žiaden problém. Postačí vám primerané množstvo slnečného žiarenia a vlahy. Aby vaše papriky rástli správne, nezabudnite k nim zapichnúť opornú tyč. Okrem iného tým predídete aj ničeniu listov záhradnými škodcami.

Máte radšej paradajky? Žiaden problém. Či už to budú klasické strapcové, cherry rajčiny, alebo sa rozhodnete vyskúšať žlté paradajky, v kuchyni sa vám určite nestratia. Aj v tomto prípade však platí, že by ste mali myslieť na správny rast. V momente, keď začnú paradajkové kríčky rásť do výšky, podporte ich opornými tyčami. Nad materiálom si hlavu zbytočne nelámte, môžu nimi byť nevyužité kusy dreva, ale aj tyč od starého mopu. V prípade paradajok si však dajte dostatočný pozor na to, aby sa jednotlivé kríčky výraznejšie neprekrývali. V opačnom prípade môžu plodom brániť v správnom raste.

pestovanie

Koreňová zelenina

Radi pripravujete vývary? Alebo ste milovníkom zeleninových príloh a šalátov? V takom prípade by vo vašej záhrade nemala chýbať ani koreňová zelenina. Ako ideálna voľba pre začínajúcich pestovateľov sa môže javiť mrkva či petržlen. Spolu s nimi si do kuchyne prinesiete aj poriadne množstvo vitamínov A, B, C, E, H, minerálnych látok vrátane železa, zinku, vápnika, horčíka, draslíka, ale aj silice a mangánu. Ich pestovanie pritom nie je vôbec náročné. Dávajte si však pozor, aby ste vysádzali koreňovú zeleninu z priameho výsevu. V drvivej väčšine prípadov si totiž s presádzaním príliš nerozumie.

Hlávkový šalát

Podľa historických prameňov sa teší pestovateľskej obľube už po viac ako 4 000 rokov. Prečo by ste teda nemali jeho pestovanie zvládnuť vy? Napokon, najväčšiu pozornosť mu budete musieť venovať bezprostredne po zasadení. Práve vtedy bude šalát potrebovať najviac vlahy. Potom si však bude žiť svojím vlastným životom, až kým vás napokon nepoteší na vašom tanieri. Výhodou hlávkového šalátu je možnosť pestovať ho z predpestovaných priesad alebo pomocou priamej výsadby. Je tak len na vás, ktorú možnosť si vyberiete.

Ďalšie tipy pri pestovaní

Teraz už viete, čo, kedy a ako pestovať. Nezabúdajte však na správnu starostlivosť o rastliny. Pri polievaní vám môže život neuveriteľne uľahčiť tá správna záhradná hadica, vďaka ktorej sa zbavíte nekonečného zohýbania a prelievania vody z nádoby do nádoby. Vo vašej záhrade by nemal chýbať ani solárny odpudzovač krtkov, ktorý zvýši vaše šance na úspešnú úrodu. Trápia vás aj záhradní škodci? Ani to nie je je žiaden problém. Vyberte si svoj vlastný postrekovač a uchráňte svoje rastliny pred nechcenými návštevníkmi.