Pestujte teraz lacnejšie, objednajte si záhradný fóliovník a získavate dopravu ZADARMO 🌱 Vyberte si z najlepšej ponuky záhradných fóliovníkov a príslušenstva na Bestente s doručením do 24 hodín. 👌 Akcia platí do 30.4.2024

Ako pripraviť záhradu na jeseň

Padajúce lístie, ktoré žiari všetkými farbami, horúca čokoláda v ruke a nezabudnuteľný pohľad z okna. Predstavy o dokonalej jeseni môžu byť rôzne, pestovatelia však vedia, že je to čas, počas ktorého sa treba o záhradu dobre postarať. Ako pripraviť záhradu na jeseň? Prezradia nasledujúce riadky.

  • O trávnik sa treba starať aj v jesení 

 

Je pravdou, že počas jesenných a zimných mesiacov tráva rastie pomalšie, no neprestane rásť úplne. Ak je jeseň daždivá, budete sa musieť potrápiť s kosením aj pred nástupom prvých mrazov. Odporúčame nechať trávu vo výške 5 centimetrov. Ak ju necháte dlhšiu, mohla by začať hniť. Naopak, aj ju skosíte pod túto hranicu, korene nebudú chránené pred chladom. Nezabudnite ani na pravidelné upratovanie opadaného lístia. Veľmi rýchlo začnú hniť a tento proces môže poškodiť váš trávnik. 

Trávnik je vhodné po lete prevzdušniť napríklad vidlami. Ak sa chcete na jar radovať zo silnej a zdravej trávy, nakŕmte ju hnojivom. Vyhnite sa však dusíkatému hnojivu, voľte hnojivo s vyšším obsahom draslíka. 

  • Pohnojte ovocné stromy 

Pozbierali ste plody svojej usilovnej práce? Za úrodu sa treba odvďačiť aj ovocným stromom. Dodajte im potrebné živiny, aby vám robili radosť aj v ďalšom roku. Na takéto hnojenie odporúčame použiť pomaly pôsobiace hnojivá, ako je napríklad draselná soľ, superfosfát či mletý vápenec. 

  • Krehké rastliny premiestnite do interiéru 

Ak máte v záhrade umiestnené rastliny, ktoré nedokážu odolávať chladu, premiestnite ich do vnútra, aby ste ich ochránili pred mrazmi. Nezabudnite ich najprv dôkladne očistiť, aby ste si domov nepriniesli neželaný hmyz. 

  • Nezabúdajte na hydratáciu pôdy

V jeseni vás stále môže prekvapiť pomerne teplé počasie, takže nezabudnite na zavlažovanie záhrady. Váš trávnik a rastliny môžu byť smädná. Dostatočná hydratácia im pomôže prežiť extrémne počasie počas zimy. 

  • Vysaďte jarné cibuľoviny

Jar sa môže zdať ešte ďaleko, no v skutočnosti príde skôr, než si to stihnete uvedomiť. Cibuľky, ktoré kvitnú na jar, môžete vysadiť v záhrade už počas septembra. Je to ideálny mesiac na ich výsadbu. Pri sadení použite agrotextíliu, ktorá rastlinky chráni pred burinou, zvyšuje teplotu zeme a udržiava správnu vlhkosť. 

  • Vyčistite náradie aj skleník 

Jeseň je ideálny čas na kompletnú generálku záhradného náradia. Očistite si svojich pomocníkov, aby ste ich v ďalšom roku mohli opäť naplno využívať. To isté patrí o skleníkoch a záhradných prístreškoch. Nezabudnite na uskladnenie záhradného nábytku, aby v nepriaznivom počasí nestratil svoju tvar a funkčnosť. Ak nemáte záhradný sklad, odložte si tieto veci do interiéru. Na zakrytie poslúži špeciálna plachta.

Potrebujete prepraviť záhradné náradie alebo ťažší náklad? Pomôžte si praktickým vozíkom. 

  • Zakryte si záhradné jazierko

Ak máte doma záhradné jazierko, nezabudnite na jesennú údržbu. Odstráňte všetku burinu, lístie a zvážte natiahnutie krycej plachty, ktorá zabráni padaniu nečistôt. Voda tak ostane bez lístia počas celej sezóny. 

  • Vysaďte nové ihličnany 

Ak obľubujete ihličnaté stromy, v jeseni sa môžete naplno realizovať pri ich výsadbe. Druh ihličnanov prispôsobte veľkosti vašej záhrady. Ak je menšia, voľte radšej zakrpatené ihličnany. Tieto stromy sa neprihnojujú. 

  • Doplňte krmidlá pre vtáčiky 

S nastávajúcou jeseňou a zimou sa pomaly míňajú prírodné zdroje potravy pre operencov, preto ich musíte dopomôcť. Pripravte vtáčí zob a pomôžte im prežiť sychravé obdobie a nepríjemné mrazy. 

Vedeli ste, že? Niektoré druhy plodín môžete do záhradného fóliovníka zasadiť aj počas septembra. V záhradnom fóliovníku sa bude dobre dariť reďkovkám, špenátu i šalátu.