Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

5 tipov, ako začať s cvičením doma

“Od zajtra začínam cvičiť!” Túto vetu už vyslovila väčšina z nás, nie je tak? Mnohé ženy by rady začali pravidelne cvičiť, avšak odrádza ich viacero dôvodov - hanbia sa za svoju postavu, nevedia ako začať, nestíhajú cvičenie popri práci, deťoch a domácnosti. Ďalším kameňom úrazu sú zatvorené fitness centrá a posilňovne, ktoré športoví nadšenci pravidelne navštevovali predtým, než prišli rôzne opatrenia. Preto neostáva nič iné, ako začať s cvičením doma. Ako na to? Poradíme vám v dnešnej bestent poradni.

cvicenie_doma(25)

Chcete vedieť, aké cviky vám pomôžu vyformovať vašu postavu? Prečítajte si tiež:

Cvičenie doma: Týchto 5 cvikov s vlastnou váhou vás dostanú do formy

 

Aké sú výhody domáceho cvičenia?

 

-      cvičenie s vlastnou váhou je veľmi prospešné pre vaše telocvicenie_doma(28)

-      flexibilita

-      súkromie

-      úspora peňazí za permanentky do fitness centra

-      nemusíte nikam chodiť

-      ak musíte zostať doma, nemáte už žiadne výhovorky :)

 

1. Vytvorte si vlastný priestor, prispôsobte si podmienky a spravte si z cvičenia rutinu

Prvým krokom je určiť si miesto na cvičenie. Či už je to spálňa, obývačka, pivnica, garáž alebo iná miestnosť, dôležité je, aby vám tento priestor vyhovoval a poskytoval dostatok miesta na cvičenie bez toho, aby ste sa udreli do nábytku alebo zachytili rukou lampu. To, aký priestor bude pre vás najlepší závisí aj od typu vášho tréningu: posilňovanie, workout, crossfit, strečing, joga, pilates.

cvicenie_doma(34)

Podľa výskumov a vedeckých štúdií je cvičenie v domácom prostredí efektívnejšie a viac motivujúce, ak sa vybavíte aspoň základnými fitness pomôckami

 

cvicenie_doma(38)

Vo vašom “domácom fitku” by nemali chýbať:

-      posilovacie gumy / expandéry

-      podložka na cvičenie / karimatka

-      penový alebo masážny valec

-      švihadlo

-      fitlopta



 

Tip:

Cvičením doma s vlastnou váhou sa zaobídete aj bez činiek a závaží, prípadne môžete ako činky využiť fľaše naplnené vodou. Fantázií sa medze nekladú.

cvicenie_s_flasoucvicenie_doma(41)

Nezabudnite si z cvičenia spraviť rutinu a teda nastaviť sa na pravidelné cvičenie - aspoň trikrát týždenne.

 

2. Oblečte si športové oblečenie

Správne oblečenie prispieva k motivácií k cvičeniu. Je rozdiel, či cvičíte vo vyťahanom tričku a teplákoch, ktoré je cítiť po kuchynských výparoch alebo v športovom oblečení, ktoré vám zároveň pomôže odvádzať pot a spevňovať vaše svalstvo.

cvicenie_doma(29)

3. Pustite si hudbu

Nejde o mýtus. Tento fakt opäť potvrdíme výsledkom štúdií. Počúvaním hudby s rýchlejším tempom sa váš výkon počas cvičenia zvyšuje. Navyše vás dokáže správne namotivovať a určovať tempo. Obľúbená hudba spojená s cvičením pomáha meniť hladinu hormónov. Zvyšuje sa hladina serotonínu (hormónu šťastia) a vy cvičíte s väčšou radosťou.

pocuvanie hudby

4. Počas cvičenia doma neodbiehajte

Čas, ktorý venujete cvičeniu, nevenujte ničomu inému - napríklad polievke na sporáku, plačúcim deťom alebo otravnej susedke. Je to čas, ktorý by ste mali venovať len sami sebe a svojej fyzickej a psychickej pohode. Manželka, priateľka, partner, suseda či deti bez vás 30 minút, počas ktorých sa venujete svojmu zdraviu, musia vydržať.

cvicenie_doma(2)

5. Urobte si cvičebný plán a sledujte svoj pokrok

Vytvoriť si tréningový plán nie je žiadny problém. Stiahnuť si môžete rôzne mobilné aplikácie, kde si vyberiete typy cvičení, ktoré vám budú vyhovovať. Poradiť sa môžete aj s profi trénermi, ktorí vám poradia na diaľku, čo je ideálne pre začiatočníkov ale aj pre pokročilých. Vyskúšať môžete aj online tréningy s certifikovanými trénermi alebo videá na sociálnych sieťach. Možností je neúrekom, preto žiadne výhovorky!

chutnutie sportove_hodinky

Nezabudnite si svoje pokroky zaznamenávať - okrem čísla na váhe sa riaďte hlavne centimetrami v obvode alebo fotkami. Každý progres vás bude v cvičení motivovať. Držíme vám palce.