Pestujte teraz lacnejšie, objednajte si záhradný fóliovník a získavate dopravu ZADARMO 🌱 Vyberte si z najlepšej ponuky záhradných fóliovníkov a príslušenstva na Bestente s doručením do 24 hodín. 👌 Akcia platí do 30.4.2024

Ako pestovať Bazalku?

Ako pestovať bazalku?

Grécke slovo „basileus“ označuje kráľa. Je teda bazalka kráľovnou? Nepochybne! Viete ale, ako túto kráľovnú byliniek správne pestovať v záhrade, vo fóliovníku alebo v interiéri?

Bazalka patrí medzi najobľúbenejšie bylinky. Pochádza síce z ďalekej z Indie, no do našich zemepisných šírok prenikla z južnej Európy. Jej výrazná aromatická chuť z  nej robí ideálneho a všestranného pomocníka v kuchyni. Zároveň je však nenáročná na pestovanie, a to či už v záhrade, v záhradnom fóliovníku alebo v interiéri. Poďme  a teda pozrieť na to, ako by ste mali bazalku pestovať tak, aby vám robila radosť pri každom varení.

bazalka

Ako pestovať bazalku v záhrade?

Hoci patrí bazalka medzi nenáročné byliny, je potrebné povedať, že si príliš nerozumie s chladným prostredím. Kritická hodnota, pri ktorej môže prísť k poškodeniu rastliny, nastáva s poklesom teploty na 4 °C. Aj preto je potrebné s výsadbou počkať do momentu, kým sa denná i nočná teplota nezastabilizuje. Takéto vyváženie teplôt  nastáva väčšinou v máji. Najlepšie je bazalku v záhrade vysádzať vtedy, keď nočná teplota počas niekoľkých dní v rade neklesne pod úroveň 10 °C. V takom  prípade je možné zvoliť dva spôsoby pestovania bazalky:

1. Pestovanie bazalky zo semien

Ide o veľmi jednoduchý proces, pri ktorom stačí nasypať semená bazalky do dobre výživnej pôdy. Pre správny rast byliny by pritom malo byť pH tejto pôdy neutrálne. Aby sa bazalke darilo, je potrebné od seba rastúce klíčky v ranom štádiu oddeliť, a to tak, aby medzi nimi bolo minimálne 10 až 15 centimetrov priestoru. Zabezpečíte  tým dostatok miesta na vetvenie a rast jednotlivých rastlín.

2. Pestovanie sadenice bazalky

Ani v tomto prípade nejde o žiadnu vedu. Platí, že pôda v záhrade by mala byť dobre výživná a jej pH neutrálne — vďaka tomu zabezpečíte bazalke ideálne podmienky a zdravý rast. Štartovaciu rastlinu bazalky stačí jednoducho zasadiť do vyhĺbenej jamy a zasypať pôdou. Vyberajte si však miesto, ktoré nie je počas celého dňa v tieni. Ako si totiž povieme neskôr, samotná bazalka potrebuje na správny rast prítomnosť slnečných lúčov.

bazalka1

Ako pestovať bazalku vo fóliovníku?

Spôsob pestovania bazalky vo fóliovníku sa v porovnaní s pestovaním na záhrade v zásade nelíši. Výhodou je však fakt, že záhradný fóliovník udržiava vyššie teploty. Ak teda vo vašom okolí nie je počasie stabilné a hrozí pokles teploty pod 10 °C, zvážte vysadenie bazalky vo fóliovníku. Vďaka tomu môžete aspoň čiastočne predísť poškodeniu rastliny.

Ako pestovať bazalku v interiéri?

Bazalka je veľmi vďačnou rastlinou aj na pestovanie v bytoch. Myslite však na to, že by ste jej mali dopriať čo najprirodzenejšie prostredie. Podmienky tak ostávajú  nezmenené aj v tomto prípade a výživná pôda musí byť samozrejmosťou. Nezabúdajte ani na drenáž v kvetináči, v opačnom prípade hrozí podmočenie rastliny a jej  odumretie. Ideálnou voľbou preto môžu byť dierkované kvetináče, ktoré prebytočnú vodu odvedú. Bazalka pestovaná v interiéri by mala byť aj prihnojovaná.

Aké podmienky bazalka obľubuje?

Všestranná bylinka je zvyknutá najmä na teplotné pásmo typické pre juhoázijské a juhoeurópske krajiny, hoci prispôsobí sa aj tomu nášmu. V zásade však platí, že by mala dostávať minimálne šesť až osem hodín slnečného svetla denne. Ak jej ho nemôžete dopriať a pestujete ju len pri umelom osvetlení, tieto čísla budú stúpať. V  interiéri totiž potrebuje tráviť minimálne desať až dvanásť hodín pri umelom osvetlení. V každom prípade však majte na pamäti, že ide o jednoročnú rastlinu. Snaha o jej záchranu pred zimou je zbytočná, energiu radšej venujte zberu lístkov, ktoré si môžete vysušiť alebo zamraziť.

Ako polievať bazalku?

Je potrebné uvedomiť si, že na vodu reagujú inak mladé výhonky bazalky a inak rastliny, ktoré sú už ustálené. V prípade mladej bazalky platí staré známe pravidlo, že menej je viac. Pôdu tak stačí rosiť, bazalku výraznejšie zalievať nemusíte. Napokon, mala by si udržiavať stálu vlhkosť, no nemala by byť premočená — v opačnom prípade riskujete jej poškodenie. Naopak, ustálené rastliny už znesú aj objemnejšiu zálievku, a to minimálne raz týždenne. Ideálnym pomocníkom môže byť kvalitná záhradná hadica, ktorá vám pri zalievaní zabezpečí skvelú efektivitu práce.

Ako ochrániť bazalku pred škodcami?

Listy bazalky nevyhľadávame len my, ale, žiaľ, aj záhradní škodcovia. Problematické zväčša bývajú slimáky a vošky. Aby ste ich prítomnosti na rastline zabránili, jej okolie pravidelne čistite od trávy, buriny a zvyškov organického odpadu. Dopomôcť si môžete aj postrekom, v takom prípade si nazabudnite zvoliť správny záhradný postrekovač.