Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

Ako si vybrať posteľnú plachtu: Vyznáte sa v materiáloch?

Pohodlná posteľ je zárukou kvalitného spánku. Okrem mäkkého matraca a hebkých perín, je rovnako dôležitý aj výber posteľnej plachty, ktorá dotvára dojem pekne ustlanej postele a navyše plní ochrannú funkciu - chráni matrac pred znečistením, aj vašu pokožku. Ako si vybrať posteľnú plachtu, ktorá bude pekne držať tvar matraca, nebude sa šmýkať a bude príjemná na dotyk? V dnešnej Bestent poradni vám pomôžeme orientovať sa v materiáloch froté a jersey (žerzej) a poradíme s výberom. 

Screenshot_1

Na čo sa zamerať pri výbere posteľnej plachty?

Na trhu nájdete nespočetné množstvo posteľných prestieradiel rôznych farieb, materiálov či veľkostí. Aby ste si užili pokojný, ničím nerušený spánok a krásne ustlanú posteľ, je potrebné sa zamerať na tieto 3 veci:

1.  materiál plachty

2.  rozmer plachty

3.  strih / upínanie plachty

 

Materiál posteľnej plachty - froté alebo jersey?

Posteľná plachta by mala byť vyrobená z kvalitného a trvácneho materiálu. Nechcete predsa, aby sa vám po prvom praní plachta natiahla, stratila svoj tvar, elasticitu a farbu. Nie je nič horšie ako vyblednutá plachta, ktorá nedrží svoj tvar. 

postelne_plachty(16)

Froté posteľné plachty

Froté plachty patria medzi najrozšírenejšie - s týmto materiálom sa stretneme aj pri uterákoch a osuškách. Zvyčajne ide o kombináciu bavlny (80 %) a polyesteru (20 %). Vyznačujú sa hlavne mäkkosťou a hrejivosťou - tú oceníte najmä v zimných mesiacoch

- mäkké

- hrejivé

- nadýchané

- ideálne na zimné mesiace

- gramáž plachty 180-190 g/m2

plachty_na_postel(4)

Jersey posteľné plachty

Jersey (žerzej) plachty si získali veľkú obľubu a patria medzi jedničku na trhu. Sú vyrobené zo 100% bavlny, čo ocenia najmä ľudia s citlivou pokožkou a alergici. Vyznačujú sa tým, že sú hladké, hebké a príjemné na dotyk. 

Oproti froté plachtám majú nižšiu hrejivosť, no napriek tomu ich využijete celoročne - najmä v letných mesiacoch.

- hladké

- hebké

- priedušné

- ideálne na letné mesiace

- gramáž plachty 160 g/m2

jersey_plachta

Mohlo by vás zaujímať:

Hygge štýl: Zariaďte si šťastný domov

 

Ako vybrať správnu veľkosť plachty?

Na to, aby ste zvolili správnu veľkosť posteľného prestieradla je dôležité poznať veľkosť vášho matraca. Okrem dĺžky a šírky je podstatná aj výška (hrúbka) matraca.

Orientujte sa pomocou základných rozmerov:

Detské postieľky:

60 x 120 cm

70 x 140 cm

 

Klasické jednolôžko:

90 x 200 cm

plachty_na_postel(6)

Väčšie jednolôžko:

90 x 220 cm

 

Klasická dvojposteľ:

180 x 200 cm

160 x 200 cm

plachty_na_postel(5)

Väčšia dvojposteľ:

200 x 220 cm

 

Napínacie plachty

Napínacie plachty majú po spodnom obvode gumičku, ktorá plachtu krásne napne a dokonale priľne na matrac - nehrozí jej zošmyknutie. Sú preto ideálne pre pohodlný spánok. Ich ďalšou veľkou výhodou je to, že ich nemusíte žehliť. 

plachty_na_postel(3)postelne_plachty(3)

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek materiál a veľkosť posteľnej plachty, platí tu všeobecné pravidlo:

Čím vyššia gramáž (g/m²) tým je plachta hrubšia a samozrejme aj pevnejšia. Kvalitné posteľné plachty majú gramáž okolo 140 g/m² a viac.

 

Veríme, že sme vám pomohli zorientovať sa v materiáloch posteľných plachiet a prestieradiel. Vyberte si z našej širokej ponuky bytového textilu a užite si dokonalý spánok vo vašej posteli.