Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

Odrážadlo - Ako kúpiť to správne pre vaše dieťa?

odrazadlo clanok

Rodičia majú v dnešnej dobe neľahkú úlohu. Technologické výdobytky čoraz viac konkurujú ostatným aktivitám, ktorým by sa deti mohli venovať. Je dôležité, aby sami viedli svoje ratolesti k zdravému pohybu a športu. Medzi tieto aktivity môžeme nepochybne zaradiť aj jazdu na bicykli. Na to však deti musia dorásť do primeraného veku. Predtým, ako sa vaše dieťa naučí jazdiť na bicykli, je tu predchodca bicyklov – odrážadlo. Ideálny pomocník! Na odrážadle si deti trénujú motorické schopnosti, a rozvíjajú rovnováhu a samostatnosť. Povieme si niečo viac o tom, čo treba zvažovať pri kúpe nového odrážadla, a ako vybrať to správne odrážadlo. 

Čo je odrážadlo? 

Odrážadlo je vozítko pred deti, ktoré vyzerá ako bicykel bez pedálov. Má konštrukciu, riadidlá, sedadlo a dve, tri, alebo aj štyri kolesá. Záleží to od typu, pre ktorý sa rozhodnete. Áno, na výber je veľa možností, modelov a typov odrážadiel. Už si nestačí vybrať len medzi farbami, modrou alebo ružovou, podľa toho, či kupujete pre dievčatko alebo chlapca. Treba prihliadať na vek dieťaťa, na jeho bezpečnosť a pohodlie. Odrážadlo môže disponovať nastaviteľným sedadlom, dokonca aj riadidlami, môže a nemusí mať brzdu. Podľa toho, čo preferujete vy sami.

Výhody odrážadla

Princíp jazdy na odrážadle je jednoduchý. Preto je vhodné pre deti už od jedného roka, kedy dieťa začína s prvými krokmi. Možno sa to nezdá, no pohyb nôh pri sedení na odrážadle je pre deti prirodzený a intuitívny. Dieťa samo objavuje okolitý svet, čím si buduje samostatnosť a zároveň koordináciu motoriky. Každé rozhodnutie, ktorým smerom sa váš malý objaviteľ vydá, je len na ňom. Takisto ako riadenie riadidiel a udržanie rovnováhy. Odrážadlo nedisponuje žiadnymi reťazami ani pedálmi, a tak sa dieťa sústredí len na samotné odrážanie nôh od zeme. Ľahko prispôsobuje rýchlosť jazdy. Určí si aj vzdialenosť od cieľa a odhadne, kedy potrebuje brzdiť. 

  • Intuitívne a prirodzené používanie.
  • Samostatnosť pri objavovaní vonkajšieho sveta. 
  • Koordinácia motoriky.
  • Precvičenie rovnováhy.
  • Posilnenie dolných končatín.

 

Canva - 日本 子供 男の子 自転車の練習 Japanese kids boy riding bicycle (1)

 

 

Typy odrážadiel 

Výber odrážadiel je veľmi široký. Ako bolo spomenuté, nemusíte sa rozhodovať len podľa farby, ktorá vás oslovila. Existuje aj viac materiálov, z ktorých sú odrážadlá skonštruované. Môžu sa líšiť aj príslušenstvom, ktorým disponujú, a taktiež veľkosťou a konštrukciou.  

 

 

Drevené odrážadla sú trošku retro, no súčasné dizajny dokážu byť naozaj nadčasové aj v drevenom prevedení. Ak k odrážadlu pripevníte aj funkčnú kapsičku a štýlový zvonček, o zábavu a upútanie pozornosti máte postarané. Nevýhodou drevených odrážadiel je snáď ich nie práve jednoduchá údržba pri zašpinení, či v daždivom počasí. Uprednostňuje sa preto používať hlavne v interiéroch.

 

 

Najmenej náročná údržba vás čaká s plastovým odrážadlom. Kúpa plastového odrážadla zväčša predstavuje aj najmenší  zásah do vašej peňaženky. V niektorých prípadoch sa môže zdať, že je to na úkor kvality. No v dnešnej dobe sa využívajú aj plasty vyššej kvality, ktoré sú odolnejšie. Je to na vašej úvahe, či uprednostníte cenovo výhodnejší výrobok aj s možnosťou, že dôjde k jeho opotrebeniu skôr. Samozrejmosťou sú zaoblené tvary, aby nedošlo k zraneniu detí. Aj preto sú to tie najvhodnejšie odrážadlá pre najmenších. Často majú dve predné kolesá, čo je výhodou hlavne pre menšie deti. Riadidlá majú malý uhol zatočenia, čím je dieťa stabilnejšie pri jazde. Nehrozí, že sa prevráti. 

 

 

Najhlbšie načriete do vašej peňaženky pri kúpe odrážadla vyrobeného z kovu, najčastejšie z hliníka. To sa vám z dlhodobého hľadiska aj oplatí, keďže tieto odrážadlá majú najdlhšiu životnosť a sú obľúbenou voľbou aj z pohľadu bezpečnosti a kvality.   

Nespočetné možnosti sú pri výbere farieb a vzhľadu odrážadiel. Odrážadlo motocykel, odrážadlo autoodrážadlo bicykel alebo odrážadlo zvieratko, ktoré svojím dizajnom pripomína korytnačku, či lienku. Určite vyberiete to pravé, ktoré rozžiari očká práve vášmu dieťaťu.

Clipboard01

  

Veľkosť

Samozrejmosťou je, že pri výbere odrážadla záleží na jeho veľkosti a výške. Preto doma dôsledne premerajte svojho budúceho pretekára skôr, ako nakúpite. Vďaka širokej ponuke produktov už nájdete aj odrážadlá s nastaviteľnou výškou sedadla, dokonca aj s nastaviteľnou výškou riadidiel. Obľúbené odrážadlo tak rastie spolu s vaším potomkom a potešenie z jazdy trvá aj niekoľko rokov. 

Veľkosť a materiál  ovplyvňujú aj hmotnosť odrážadla. Verte, že nastane chvíľa, kedy počas prechádzky vaše dieťa omrzí jazda a bude sa chcieť prechádzať. Odrážadlo ostane na starosť vám, a preto by asi nebolo vhodné investovať do desaťkilového odrážadla. Kupujte s rozumom, aby ste jedného dňa odrážadlo či bicykel nenechali na okraji cesty, a domov sa vrátili bez neho. :)

PrÍsluŠenstvo

Keď ste si zvolili vhodný materiál a vzhľad, môžete sa pozastaviť aj nad príslušenstvom.

  • Brzda

 

Nie všetky odrážadlá disponujú brzdou. Zvážte, či je brzda potrebná aj pre vaše dieťa. Odrážanie má benefit práve v tom, že dieťa je samostatné a určuje si rýchlosť aj smer jazdy. Samo musí zhodnotiť, či ide primerane rýchlo, a ak nie je spokojné, stále môže zrýchliť, či naopak pribrzdiť. Brzda nainštalovaná na odrážadle sa odporúča pre väčšie deti, ktoré nesedia na odrážadle prvýkrát. Vedia tak odhadnúť, kedy stlačiť brzdu tak, aby si neublížili. Vyhnete sa riziku, že menšie dieťa, ktoré si neuvedomuje silu brzdy, zatlačí na brzdu v neprimeranej rýchlosti a spôsobí si pád. Možnosťou je aj zakúpiť brzdu samostatne, a časom ju doinštalovať na odrážadlo. 

 

Nezabúdajte, že bezpečnosť je na prvom mieste, preto detská prilba je nevyhnutnosťou. 

 

Či už sa rozhodnete pre odrážadlo, tricycle, kolobežku, či odstrkovadlo, určite potešíte vaše ratolesti. Okrem skvelej zábavy, zabezpečíte budúcemu cyklistovi, že jazda na klasickom bicykli s pedálmi bude pre neho hračka.

Vyberte si z našej ponuky odrážadiel a vozidiel pre deti. 

kid-2251979_640