Pestujte teraz lacnejšie, objednajte si záhradný fóliovník a získavate dopravu ZADARMO 🌱 Vyberte si z najlepšej ponuky záhradných fóliovníkov a príslušenstva na Bestente s doručením do 24 hodín. 👌Akcia platí len do 31.3.2024

Rozdiel medzi bielou a zelenou fóliou na fóliovník: Ktorú si vybrať?

Zrejme ste si už všimli, že trh ponúka skutočne nepreberné množstvo záhradných fóliovníkovniektoré sú priehľadné, iné zelené či modré. Viete však, prečo je to tak? Za akých podmienok sa do fóliovníka dostane optimálne množstvo svetla a aká fólia je vlastne na pestovanie najvhodnejšia? clanok folia_1

Aby sme si mohli na túto otázku odpovedať, musíme sa najskôr zamyslieť nad tým, ako slnečné svetlo pri pestovaní funguje. Pretože, hoci to nie sme schopní vnímať, pôvodné biele svetlo sa v skutočnosti láme na sedem farieb farebného spektra: červenú, oranžovú, žltú, zelenú, modrú, indigovú a fialovú. V poriadku, čo však s tým? 

Je to jednoduché — slnečné svetlo by sme si mali predstaviť ako jednu z najzákladnejších zložiek pri pestovaní. Bez prítomnosti slnečného žiarenia by sme očakávali úspešnú sezónu len márne. Priamo totiž vplýva na fázy fotosyntézy, rastu a fotoperiodizmu (reakcia rastlín na striedanie dňa a noci) plodín. Najviac slnečného žiarenia prijímajú rastliny v našich zemepisných šírkach počas júna, naopak, najmenej ho dostávajú v decembri.

Problémom je nedostatok aj prebytok svetla

Teraz už vieme, ako slnečné svetlo na rastliny vplýva. Stretli ste sa však už s tým, že hoci sa vám mohli zdať pestovateľské podmienky na prvý pohľad ideálne, na úrode sa to už neprejavilo? Problémom mohol byť nedostatok, ale aj prebytok slnečného žiarenia, čo vaše rastliny v konečnom dôsledku poškodilo.

Pri nedostatku slnečných lúčov sa totiž spomaľuje fotosyntéza rastlín, v tých horších prípadoch sa dokonca môže zastaviť úplne. To následne spôsobí nedostatočné distribuovanie živín do plodín, výsledkom čoho sa rastliny, takpovediac, unavujú a začínajú odumierať. Prejaviť sa to môže dlhším časom potrebným na rast, žltnutím listov, slabnutím stoniek či spomalením kvitnutia. 

Podobné problémy vám však hrozia aj pri nadbytku svetelného žiarenia. Môže sa vám síce zdať, že rastliny pri ňom rastú rýchlejšie, no tým sa nedajte oklamať. V momente, keď sa totiž maximálna prípustná hranica slnečného žiarenia — hoci je len veľmi ťažké ju zadefinovať — prekročí, rastliny začnú, podobne ako v prípade nedostatku svetla, odumierať. Mení sa sfarbenie ich listov, v niektorých prípadoch môžu byť po čase doslova spálené.

Ako s tým teda bojovať a akú fóliu na fóliovník si vybrať? 

Zelená fólia na fóliovník

clanok folia2

Spomeňte si na jednu jednu farbu zo svetelného spektra, o ktorom sme hovorili na začiatku — zelenú. A teraz si predstavte, že sa cez zelenú fóliu jednoducho nedostane. Laicky povedané, zelená krycia fólia „zablokuje“ vstup zelených slnečných lúčov do vášho fóliovníka. A prečo to robí? Nuž, faktom je, že rastliny sa bez zeleného svetla bez problémov zaobídu. Modré vlny totiž potrebujú počas fázy rastu a dozrievania, červené zasa počas fázy kvitnutia a produkcie. Tie zelené však absorbujú len veľmi ťažko, naopak, pravdepodobne nebudú schpopné vstrebať ich a pokusia sa ich „odraziť“.

Čo je však ešte podstatnejšie, zelená fólia na fóliovník slúži ako akýsi štít, ktorý slnečné svetlo pri prechode cezeň rozptýli. Vďaka tomu je tak svetlo do fóliovníka distribuované rovnomerne a predchádza sa tak vzniku teplejších a studenších zón. Môžeme tak povedať, že nepriehľadné fólie sú vhodné za predpokladu, že chcete rastliny vo svojom fóliovníku pestovať až do dozretia. Zelená fólia na fóliovník má plnú účinnosť vtedy, keď vášmu fóliovníku nestojí nič v ceste a nič naň nevrhá tieň. V takých prípadoch je fólia schopná prepustiť približne 85 — 88 % slnečného svetla. 

Biela fólia na fóliovník

clanokfolia3

Narozdiel od zelenej fólie, tá biela svetlo vo fóliovníku nerozptyľuje, ale dodáva ho priamo. Môžeme tak povedať, že vďaka ideálnemu ohriatiu pôdy výrazne vplýva na rýchlejšie klíčenie semien a rast rastlín. Ideálna je však v prípadoch, keď sa chystáte vykličené rastliny neskôr presadiť do exteriéru. Inak povedaná, vhodná je predovšetkým pri pestovaní takzvaných „štartérov“. Aj v tomto prípade pritom platí, že priepustnosť slnečného žiarenia je v porovnaní so zelenou fóliu približne rovnaká. Myslite však na to, že pri bielej fólii prenikne do fóliovníka aj zelená časť farebného spektra.

Čo z toho vyplýva?

  • Ak patríte medzi pestovateľov, ktorí potrebujú mať semená čo najskôr vyklíčené a zároveň ich plánujete presadiť do exteriéru, orientujte sa na bielu fóliu na fóliovník.
  • Naopak, ak presádzať nebudete a zaobídete sa aj s pomalším klíčením, no zároveň  vyžadujete prirodzenejší priebeh dozrievania rastlín, zvoľte zelenú, prípadne inú nepriehľadnú fóliu na fóliovník. 
  • Ak sa neviete zaradiť ani do jednej zo spomenutých skupín, riešením pre vás by mohla byť kombinovaná fólia, ktorá disponuje rozptyľujúcou krytinou na streche a priehľadnými stenami. Vďaka tejto kombinácii by ste si tak mohli užívať časť benefitov oboch verzií.