Ako postaviť fóliovník na záhrade?
Patríte medzi vášnivých záhradkárov? V tom prípade ste už určite stáli pred otázkou, či si na svojom pozemku postavíte skleník, alebo radšej zvolíte fóliovník. Vedzte však, že ten má oproti svojmu mohutnejšiemu bratovi niekoľko nesporných výhod — pri nepriaznivých podmienkach vám dlhšie vydrží, je ľahko prenosný a v neposlednom rade je aj lacnejší. Viete ale, ako si fóliovník správne postaviť?
Fóliovníkov je na trhu dostupných nepreberné množstvo. Líšia sa svojou veľkosťou aj kvalitou spracovania. Pri ich výbere by ste však mali byť obozretní, aj tu totiž platí staré známe, že šetriť na menej kvalitnom spracovaní sa jednoducho neoplatí. Obzvlášť nie, ak je kvalitný fóliovník s UV filtrom vyrobený z prémiových materiálov otázkou niekoľkých desiatok eur. Odporúčame vám preto zakúpiť si fóliovník s oceľovou konštrukciou, ktorý je prispôsobený na zhoršené poveternostné podmienky a pri ktorom máte väčšiu istotu, že sa vám pri prvom jarnom vánku „nezosype“.
Aj v prípade pevnejšej konštrukcie je však dobré vybrať si pri stavaní miesto, ktoré nie je veterné až príliš. Vysoké nárazy vetra by totiž mohli samotný fóliovník poškodiť. Ak už máte fóliovník postavený a hrozia vysoké nárazy vetra, je dobré z neho odstrániť kryciu plachtu — predídete tak jej poškodeniu a zároveň výrazne znížite riziko zlomenia konštrukcie.
Fóliovník už mám vybraný, čo ďalej?
V prvom rade by ste si mali pripraviť pôdu na pestovanie. Odporúčame vám spoľahnúť sa na kvalitnú agrotextíliu, ktorá vám výrazne pomôže v boji s burinou, ale urýchli aj proces dozrievania a pomôže zvýžiť úrodnosť pôdy.
Ak už máte pôdu pripravenú a škatuľa so zakúpeným fóliovníkom vám leží na vašej záhrade, pustite sa do jeho montovania. Nemusíte sa obávať, moderné fóliovníky sú dnes v podstate veľkou skladačkou.
Najlepšie urobíte, ak si všetky časti fóliovníka rozložíte na väčšiu plochu. V jednotlivých dielcoch sa tak budete orientovať jednoduchšie. Samotné skladanie je už potom veľmi intuitívne a v priebehu chvíľky ho hravo zvládne aj jednotlivec. Začnite stavaním konštrukcie podstavca. Už v tomto kroku prídete na prvú veľkú výhodu v porovnaní so skleníkmi, keďže sa vyhnete betónovaniu základovej dosky. K podstavcu následne pripojte ďalšie dielce fóliovníka, tak, aby vám vznikol „skelet“. Dokončená nosná konštrukcia naznačuje, že sa blížite k ďalšej dôležitej fáze.
Na samotnú kostru fóliovníka je totiž potrebné natiahnuť fóliu. Odporúčame vám si fóliu vopred rozprestrieť a nechať ju na slnečnom svetle nahriať, vďaka čomu bude mäkkšia a poddajnejšia. Manipulácia s ňou tak bude omnoho jednoduchšia. Pri fólii dbajte na jej kvalitu — dôležité je zaobstarať si fóliu s UV filtrom. Ak siahnete po kvalitnom kašírovanom materiáli, výrazne si tým oddialíte potrebu výmeny fólie. Dôležitými sú aj vetracie okná, ideálne také, ktoré disponujú sieťkou proti komárom a iným škodcom.
Ak vám výrobca dodal menej kvalitnú fóliu, s ktorou nie ste spokojní, prípadne sa rýchlo poškodila, nezúfajte. Kvalitnú kryciu fóliu si dnes viete dokúpiť aj samostatne. Otázkou je len niekoľkých desiatok eur, no odvďačí sa vám neporovnateľne dlhšou životnosťou a lepšími vlastnosťami.
V momente, keď máte plachtu správne nasadenú na konštrukcii, ostáva doladiť posledné detaily. Popremýšľajte nad použitím lapačov škodcov, ktorí by vám mohli s vašou úrodou škaredo zatočiť. Výbornou voľbou je v tomto prípade odpudzovač krtkov. Rovnako tak vám odporúčame vopred myslieť aj na záhradné hadice a príslušenstvo, ktorým sa budete o úrodu pravidelne starať.
Na záver je dobré fóliovník zafixovať. Okraje fólie jednoducho zasypte hlinou z predkopaného žliabika, čím zabránite jeho nechceným pohybom pri zhoršených poveternostných podmienkach.
V tejto chvíli je fóliovník pripravený. Ostáva už len pustiť sa do pestovania. Prajeme vám bohatú úrodu!