Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

Ako sadiť zemiaky

Výživná plodina, bez ktorej by varenie nemalo tú správnu príchuť. Zemiaky – jednu z najuniverzálnejších a najekonomickejších surovín nemusíte sadiť len do záhrady. Skvelé podmienky ponúka domáci skleník, no pestovať ich môžete aj v rozličných nádobách. Ako si zabezpečiť kvalitnú a chutnú úrodu? Pozrite sa na to spolu s nami.

Podľa toho, kedy zemiaky zbierame, ich možno rozdeliť do troch hlavných kategórií – skoré (možno ich zbierať v júni a júli),  poloskoré (zber sa realizuje od júla do septembra) a neskoré zemiaky (zbierame od septembra do októbra).

Kedy sadiť zemiaky

S vysádzaním skorých zemiakov môžete začať už v polovici marca. Čas výsadby sa v jednotlivých krajinách líši. V severných oblastiach by sa mala odložiť o pár týždňov neskôr, keď odznejú posledné mrazy. Neskoršie odrody odporúčame sadiť až v polovici apríla.

Pred samotnou výsadbou zemiakov je nutné nechať hľuzy predklíčiť. Tento proces trvá približne 2 – 3 týždne. Sadbové zemiaky umiestnite do chladnejšej svetlej miestnosti s teplotou od 12 – 16 stupňov Celzia.

Ako správne sadiť zemiaky

Najtradičnejší spôsob výsadby zemiakov je do zeme, môžete ich však pestovať v rozličných vyvýšených nádobách v záhonoch, kvetináčoch či pestovateľských vreciach. Postup je rovnaký.

 • Vyberte si slnečné miesto a dobre si pripravte pôdu. Zemiaky sú náročné na živiny, preto je vhodné pred sadením zapracovať do zeminy kompost. Darí sa im v prekyprenej, dobre odvodnenej pôde – ideálna je mierne kyslá pôda s pH  5,8 – 6,5.
 • Sadbové zemiaky sadíme do pôdy, ktorej teplota by nemala mať menej ako 6 stupňov Celzia. Zemiaky vysádzame do predpripravených riadkov v zemi hlboko 4 – 6 centimetrov, následne nad hľuzou vytvoríme kopček.
 • Do každého riadka položte sadbový zemiak reznou stranou smerom nadol.
 • Sadiť môžete celé ale aj pokrájané zemiaky – 1 až 2 dni pred výsadbou nakrájajte väčšie sadbové zemiaky takým spôsobom, aby mal každý zemiak aspoň jedno očko.
 • Ak sa náhodou pritrafia mrazy, je potrebné zemiaky ochrániť netkanou textíliou.
 • Zemiaky môžete vysádzať dokonca aj vo vlastnom parenisku či fóliovníku. Pokiaľ ste v sadení začiatočník, osvojte si predtým základné body, ktoré vám pomôžu pri starostlivosti o vaše rastliny. Aby ste sa lepšie zorientovali vo výsadbe, nahliadnite do nášho kalendárového sprievodcu pestovaním. 

Náš tip: Na sadenie si vyberajte certifikované sadbové zemiaky, z ktorých už vyčnievajú takzvané očká (alebo púčiky).

Zber zemiakov

Kedy možno začať so zbieraním vašej úrody? V prípade takzvaných nových zemiakov (malé s jemnou šupkou) môžete so zberom začať 2 – 3 týždne po tom, ako rastliny odkvitnú. Väčšie zemiaky zbierajte 2 – 3 týždne po odumretí lístia (viditeľne zožltne a zhnedne). Nové alebo skoré zemiaky patria k odrodám, kde je viac vody, ako škrobu, preto ich treba čím skôr skonzumovať. Na skladovanie sú lepšie väčšie zemiaky.

Náš tip: Ak je pôda pri zbere veľmi mokrá, vyzbierané zemiaky nechajte najskôr vyschnúť na vzduchu, až potom ich umiestnite do vriec.

Ako skladovať zemiaky

Pokiaľ zbierate zemiaky, ktoré plánujete skonzumovať do niekoľkých dní, s ich uskladnením nie je problém. V takomto prípade ich môžete uložiť kdekoľvek. Pri dlhodobom skladovaní musíte nájsť miesto, ktoré bude tmavé a vlhké zároveň. Vysoké teploty podporujú u zemiakov klíčenie a môžu zapríčiniť vznik neželaných chorôb.

Sadenie zemiakov do slamy

Skvelý spôsob na jednoduchú výsadbu. Sadenie do slamy prináša viacero benefitov. Slama nielenže potláča burinu, ale pomáha udržiavať pôdu vlhkú a chladnejšiu aj počas horúcich dní. Ako postupovať?

 • Zasaďte do zeme naklíčené zemiaky a prikryte ich vrstvou slamy v hrúbke aspoň 5 centimetrov.
 • Slamu je vhodné poistiť si dočasným pletivom, drievkami alebo palicami, aby ju v prípade zlého počasia nerozfúkalo.
 • Následne slamu navlhčite vodou, aby ste zabezpečili potrebné vlhké prostredie.
 • Vykonávajte pravidelnú kontrolu, aby ste zistili, či majú rastliny dostatok vlahy, prípadne doplňte slamu, ak na niektorých miestach chýba.
 • Keď zemiaková vňať dosiahne výšku cca 15 centimetrov, priložte ďalšiu vrstvu slamy.
 • Slama plní pre pôdu dobrú službu, pretože sa po istom čase začne rozkladať a dodá jej potrebné živiny.

Benefity zemiakov

Zemiaky sú všestrannou základnou potravinou v domácnostiach. Sú pomerne lacné a plné živín.

 • zemiaky sú nabité vitamínmi a minerálmi
 • sú dobrým zdrojom antioxidantov
 • vhodná potravina pre celiatikov, ale aj do diétneho jedálnička