Pestujte teraz lacnejšie, objednajte si záhradný fóliovník a získavate dopravu ZADARMO 🌱 Vyberte si z najlepšej ponuky záhradných fóliovníkov a príslušenstva na Bestente s doručením do 24 hodín. 👌Akcia platí len do 31.3.2024

Pestovanie pre začiatočníkov vo fóliovníku

Kompletný sprievodca pestovaním vo fóliovníku  – Ako začať s pestovaním zeleniny?

 Výber skleníka alebo fóliovníka už máte za sebou? Ak nie, v nasledujúcich odkazoch nájdete množstvo užitočných rád pre výber toho správneho produktu pre vás.

 

Postavili ste si svoj skleník fóliovník a teraz premýšľate ako pestovať vo fóliovníku? Predstavujete si, že zbierate vlastné doma vypestované ovocie a zeleninu, ale neviete, kde začať? Hľadáte rady pre začiatočníkov ako pestovať v skleníku? Potom Vám naša poradňa prináša práve to čo hľadáte. Sadenie do fóliovníka nemusí byť vôbec zložité, stačí kúpiť správne priesady a hnojivo na priesady, pár našich rád na pestovanie zeleniny a o pár mesiacov budete plnohodnotný záhradkár.  Skúšanie a chyby sú základnou zložkou procesu učenia a trpezlivosť je skutočne mocným kľúčom. Pomocou manuálu “kompletný sprievodca pestovaním vo fóliovníku”  nielen pre začiatočníkov zistíte, ako efektívne fóliovník využiť. Tento sprievodca obsahuje rady kedy a ako pestovať zeleninu vo fóliovníku a poskytne vám základné zásady pre správne sadenie rastlín. Okrem iného vám ponúkame niekoľko návodov na sadenie cesnaku, pestovanie paradajok a inej zeleniny, ktorú chcete mať bez éčok a čo najrýchlejšie vypestovanú. 

Uvedomujeme si, že vám asi hlavou víri množstvo otázok ako pestovať paradajky, ako pestovať papriku alebo ako pestovať uhorky . Nezúfajte. My  z Bestent.sk vám pomôžeme.

Pestovanie v skleníku môže byť pre začiatočníkov, ale aj skúsených záhradkárov celkom zábavné, no skôr ako si vyberiete rastliny, ktoré si chcete vypestovať, preskúmajte a zistite, aké podmienky, teploty a vlhkosť budú vaše rastliny potrebovať na to, aby prekvitali. Je to kľúčový krok na dosiahnutie úspechu vašich plánov. Pestovanie hrozna v záhrade môže mať iné podmienky ako pestovanie papriky v skleníku. Každá plodina, ktorú sadíte má na zadnom obale napísané vysvetlivky ako sadiť, a aj piktogramy, ktoré vám povedia viac. 

Nenáročná zelenina na pestovanie vo fóliovníku

S čím by ste teda mali začať? Čo môžete pestovať vo fóliovníku? Odpoveď je jednoduchá: Doslova všetko. Niektoré rastliny však prosperujú lepšie ako iné. Začnite s týmito jednoduchými rastlinami a rozvíjajte si svoje znalosti, aby ste získali prvé skúsenosti:

  1. Reďkovka
  2. Hrach
  3. Jahody
  4. Cesnak
  5. Listová zelenina ako hlávkový šalát
  6. Paradajky
  7. Cibuľa
  8. Zemiaky
  9. Slnečnice
  10. Huby
  11. Petržlen 
  12. Cvikla 
  13. Kaleráb


Zásady pestovania zeleniny vám pomôžu využiť potenciál fóliovníka v čo najväčšej miere. Využite všetky zariadenia i príslušenstvo k fóliovníku a získate množstvo spôsobov, ako využiť váš záhradný skleník, parenisko či fóliovník. Prevedieme vás v tomto manuáli o skleníkovom pestovaní pre začiatočníkov. Nebudete čeliť ťažkostiam – vrátane tých v súvislosti s teplotou, hmyzom, vodou, výživou, priestorom, svetlom, vzduchom a pôdou. Ak je pre vás pestovanie novinkou, nepostupujte príliš agresívne. Postupujte krok za krokom. Pripravili sme pre vás jednoduché tipy na začatie vašej „zelenej“ cesty.

Základné princípy pestovania pre  začiatočníkov – pestovanie vo fóliovníku

  1. Semienka na sadenie

Fóliovník vytvára kontrolované prostredie, najmä ak potrebujete predĺžiť vegetačné obdobie pre sezónne rastliny. Niektoré druhy zeleniny je dokonca možné pestovať po celý rok. Ale ešte stále by ste sa mohli pýtať: „Kde mám začať?“

Začnite teda so semenami, aj keď fóliovník ešte nemáte postavený. Druhy zeleniny ako paprika, paradajky, či reďkovky sa pestujú vopred, ešte pred samotnou výsadbou do fóliovníka. 

Ako sadiť semienka? 

Sadiť semienka by ste mali začať už v januári, ale nebojte sa ak pri čítaní tohto článku je pokročilejší mesiac. Vypestovať bylinky alebo inú zeleninu je lacný a rýchly spôsob, existujú však základné pravidlá výsevu. 

  1. Sadenie priamo do zeme, ak nehrozia prízemné mrazy
  2. Sadenie do zeme, na chránené miesto
  3. Sadenie do kvetináča, v ktorom vypestujeme priesady 

Prvý bod je jasný, ale čo ak chcete pestovať skôr? Pestovatelia a záhradkári profíci uprednostňujú výsev semiačok na tzv. chránené miesto. Chránené miesto je pôda prekrytá ochrannou fóliou. Ak sa aj tak bojíte o tieto semiačka vhodnou voľbou bude práve fóliovník, ktorý poskytne kontrolu nad sadenicami. Pestovanie vo fóliovníku prináša mnohé výhody, a jednou z nich je ochrana rastlín a rýchlejšie dozretie. 

Tretí bod je predpestovanie priesad, ktoré sa umiestňujú na tzv. pestovateľské tácky. Veľmi praktická a obľúbená je nádoba na vysievanie, ktorá môže byť vo forme PET fľaše alebo jednoducho použite obľúbené obaly od jogurtov či pasterizovaného mlieka.

Tieto základné zásady pri pestovaní rastlín by ste mali dodržať: 

  • Pripravte si priestor 

Skontrolujte mieru klíčivosti na balení osiva, aby ste sa rozhodli koľko semien potrebujete na očakávané množstvo sadeníc.

  • Dbajte na kvalitné hnojivo

Ak ste si vybrali viacero typov zeleniny na sadenie nekupujte zeminu podľa druhu rastlín, ale viacúčelovú zeminu s vyšším obsahom kompostu. Ak máte možnosť, zvolte hnojivo z vlastného kompostéra

 

  • Vlhkosť

Zavlažovanie priesad je dôležité. Vyberte si takú nádobu, ktorá má zo spodu diery (otvory). Niektorí záhradkári prikryjú tieto nádoby plastovým vekom alebo igelitom pre lepšiu izoláciu

  • Teplota

Semená na klíčenie zväčša potrebujú 16 až 20°C. Teplotu cca 20 až 23°C vyžadujú skôr letničky. Rastlinky, ktoré sú určené do chladnejšieho prostredia nepotrebujú takú vysokú teplotu, prispôsobia sa. 

Ak ste v pestovaní noví, vyrobte si menovky pre vaše sadeničky, aby ste pri rozmiestňovaní do fóliovníka im vedeli dať správne miesto. Označte si vysadené osivo  etiketou a dátumom  

  • Neúspech nie je hanba

Aj skúseným pestovateľom a záhradkárom sa niekedy nedarí.  Priveľa vlahy či daždivé počasie a intenzívne polievanie zasadených semiačok ich môže vyplaviť z pôdy. 

 

 

Vysádzanie sadeníc do nádob

Vysievať (výsadba) by ste mali do hĺbky podľa veľkosti daného semienka. Pri vysievaní semiačok použite vyššie obaly od jogurtov alebo vyššie nádoby, ktorým zospodu urobíte otvory.  

Drobné a malé semienka vysievajte rovnomerne a na povrch. Pri zalievaní ich zakryte servítkou, aby ste ich nevyplavili. Napr. okrasné trávy, trvalky. Vhodným pomocníkom môže byť rozprašovač. 

Menej je viac. Určite nechcete, aby vaše rastlinky bojovali medzi sebou. Doprajte im priestor a medzery medzi sebou, aby mali príležitosť vyrásť do krásy. 

Semienka zatlačte do substrátu, využite servítku ako závlahu a zakryte ich fóliou. 

  1. Pestovanie zeleniny vo fóliovníku

Máte vyššie zhrnuté body zabezpečené a chcete ísť na ďalší krok? Ďalšia časť sa bude venovať už konkrétnemu pestovaniu vo fóliovníku. Pestovať môžete aj v skleníku, parenisku či v minifóliovníku, ktorý je vhodný v byte či ako fóliovník na balkóne. 

Kedy presadiť priesady do fóliovníka? 

Priesada, ktorá vyrástla bude mať klíčne lístky (zväčša dva) a prvé pravé listy. Vtedy je čas priesadu prikírovať pomocou rozsádzacieho kolíka alebo aj zahroteného drievka. Veľmi dôležité je spomenúť, že fóliovník sám o sebe poskytuje perfektné podmienky pre život vašej zeleniny, či byliniek. Nie je podmienkou, aby ste vo fóliovníku mali vytvorené chodníčky a hlinu v hriadkách. Niektorí záhradkári využívajú sadbovače alebo regále či stoly, na ktorých sú samotné kvetináče, či nádoby, kde pestujete vašu zeleninu. Je na vás, čo si vyberiete a aké máte podmienky na pestovanie rastlín vo fóliovníku. 

Nech sadíte akokoľvek do zeme vo fóliovníku alebo do väčších nádob saďte ich hlbšie ako pri výsadbe, klíčne lístky musia byť tesne nad povrchom zeminy. 

Náš tip: Ak má vaša rastlinka dlhšie korienky, môžete ich pristrihnúť pričom zabezpečíte, že si vytvoria nové, silnejšie korene, ktoré budú širšie. 

Polievajte vodou z konvičky alebo krhličky. Veľmi vhodné je použiť aj fungicíd, ktorý účinne . 

Parenisko - výsadba na voľné záhony

Ak chcete investovať do voľných záhonov, nemusíte kupovať záhradný fóliovník. Postačuje vám pár dosiek, z ktorých si urobíte parenisko. Ak však nemáte možnosť stavať parenisko, pozrite si pareniská z našej ponuky. Parenisko je výnimočné tým, že predlžuje vegetačné obdobie približne od konca zimy až do neskorej jesene.  Záhradkári v ňom  s obľubou predpestuju zeleninové priesady. V lete nájdu pareniská využitie na zeleninu ako sú uhorky, melóny aj niektoré druhy paradajok. V zime môžete využiť parenisko na pestovanie cibuľových kvetín. 

  1. Dostatočné svetlo vo fóliovníku 

Mali by ste analyzovať nasledujúce aspekty:

  • Odrody rastlín, ktoré sa pestujú
  • Sezóna
  • Koľko denného svetla možno dosiahnuť?

Rastliny reagujú iným spôsobom na intenzitu a rozsah svetla. S rozvojom a rastom počtu listov rastie i dopyt po svetle. Väčšina svetla, ktoré využívajú rastliny, je vo viditeľnej svetelnej škále. Červené a modré svetlo sú vlnové dĺžky svetla, ktoré sa najviac používajú pri fotosyntéze. Sú to zložky bieleho svetla alebo slnečného svetla. Mnohé svetelné zdroje vyrobené človekom majú rôzne farebné zmesi, ktoré môžu ale nemusia postačovať na splnenie požiadavky na fotosyntézu rastlín.

V lete a na konci jari by ste mali mať dostatok svetla na klíčivosť a rast rastlín. Ak by ste však chceli v zime alebo na neskorú jeseň pestovať, možno budete potrebovať investovať do dodatočného osvetľovacieho systému.

Doplnenie svetiel na pestovanie je najlepšou alternatívou, ak žijete na severe a máte len niekoľko hodín zimného slnečného svetla. Použitie svetla na pestovanie predlžuje denného obdobie, čo je skutočne veľmi prospešné. Či už potrebujete jednoducho dodať vašej konkrétnej rastline podporu, alebo máte v úmysle pestovať priamo v zime, bude to vynikajúca voľba.

Fluorescenčné osvetlenie sa bežne používa v skleníkoch jednoducho vtedy, keď je dostupné iba slabé prirodzené svetlo. Používa sa v priestoroch na množenie alebo klíčenie, v ktorých nie je prítomné žiadne prirodzené svetlo.

  1. Zavlažovanie

Namiesto zavlažovania plodín podľa všeobecného harmonogramu sa naučte, čo je potrebné, aby ste zabezpečili, že vaše plodiny nebudú preliate vodou alebo práve naopak budú trpieť nedostatkom vody.

Medzi príznaky nevhodného zavlažovania patrí:

  • nepravidelné sušenie, 
  • zníženie počtu výhonkov, 
  • rast koreňa a nezrelé rastliny so zlou kvalitou a životnosťou. 

Spôsobuje to tiež zvýšenie používania pesticídov a prvkov ovládajúcich rast, aby sa kompenzovali nesprávne zavlažovacie postupy.

Nie každá rastlina chce rovnaký objem alebo frekvenciu vody. Nadmerné alebo nedostatočné zavlažovanie môže spôsobiť rastlinám problémy. Nadmerné zavlažovanie sa nestane, keď rastline naraz dostane obrovské množstvo vody. 

Stáva sa to, keď sa zavlažuje príliš často, a pôda nemá možnosť uschnúť. Ak tomu chcete predísť, môžete nainštalovať systém na odkvapkávanie, ktorý sa môže využiť na reguláciu väčších alebo menších tokov vody priamo do nádob alebo na rovnom podklade. Tento druh vody môžete nastaviť pomocou časovača a mierky na odkvapkávanie.

Ako zistiť či správne zavlažujete rastliny?

  1. Overte požiadavky na zavlažovanie každej pestovanej rastliny. Ak sa rastlina zdá byť ľahká keď ju zdvihnete, vyžaduje si zavlažovanie a ak je kompost zaprášený a vysušený, znamená to, že je voda skutočne potrebná. 
  2. Nezabúdajte, že práve korene vyžadujú prístup k vode a nie listy. Postrekovanie listov je nesprávnym použitím vody a môže zvýšiť rozsah ochorenia. Použite sadbovač alebo tácky, ktoré ponúkajú práve tieto možnosti. 

Pozrite si našu ponuku pre Zavlažovanie!

  1. Príslušenstvo pre pestovanie vo fóliovníku

V závislosti od vášho rozpočtu a odhodlania môžete pridať rozprašovacie systémy, ventilátory, stoly na presádzanie a regály, spolu s mnohými ďalšími doplnkami zjednodušíte vašu prácu.

Napríklad niektoré rastliny vyžadujú pomalé stabilné zásobovanie vodou zo systému vodného zavlažovania, aby sa maximalizoval ich rast, zatiaľ čo iné dokážu zvládnuť všeobecné zavlažovacie techniky bez nepriaznivých účinkov na ich rast.

Tu je niekoľko základných skleníkových doplnkov, ktoré môžete potrebovať:

  • Regály sú výborným riešením pre malé skleníky/fóliovníky. Je dôležité, aby ste si zachovali v skleníku alebo fóliovníku poriadok a organizáciu. 
  • Ventilátory môžu slúžiť na rôzne účely vo vnútri uzavretej konštrukcie. Malé ventilátory pomáhajú pri problémoch s chorobami a škodcami tým, že vysušia prebytočnú vlhkosť alebo kondenzáciu. Pomáhajú pri čistení a rovnomernom ochladzovaní vášho skleníka.
  • Jednoduchý teplomer môže byť malou položkou, ale je nepochybne jedným z najkritickejších, pokiaľ ide o pestovanie. Niektoré rastliny prosperujú najlepšie najmä pri konkrétnych teplotách, teplomer pomôže zabezpečiť dosiahnutie presnej teploty aby sa nedostala pod nebezpečný limit.
  • Požiadavka regulovať denné svetlo, ktoré sa dostáva do skleníka je správne dosiahnutá použitím tieňovania. Používa sa najmä na výživu rastlín, ktoré nevyžadujú pre rast množstva svetla. 

Majte škodcov pod kontrolou

Prostredie skleníka podporuje rýchle šírenie populácií škodcov. Príjemné, vlhké prostredie a bohaté rastlinstvo v skleníku sú atraktívnym a stabilným biotopom pre rast škodcov. Pred tým, ako sa problém vymkne spod kontroly a môže dôjsť k finančnej strate, je potrebné okamžite odhaliť a analyzovať škodcov, aby sa vykonali príslušné rozhodnutia o kontrole škodcov

Toto sú tí najhorší škodcovia v záhrade, na ktorých si treba dať pozor:

Vošky

Každý pozná vošky. Tento jemne sfarbený hmyz s krehkým telom vypĺňa listy vašich milovaných a vzácnych rastlín. Pozrite sa na dno listov, kde sa vošky najradšej zhromažďujú. Dôkladné prerezávanie a čistota sú pevné návyky, ktoré majú zabrániť ničeniu vzácnych rastlín.

Strapky

Strapky sa odlišujú vo farbe od hnedastých až po čierne. Pri strapkách môže dôjsť k strednému až kritickému poškodeniu. Tieto invázie môžete zastaviť použitím sieťok na ventilácii, skúmaním nových rastlín, ktoré vstupujú do skleníkov a regulovaním buriny sa pomôže strapky kontrolovať.

Krvavé červy

Krvavé červy sú podlhovasté, kruhové červy porovnateľné s larvami húb s chýbajúcimi končatinami a s dobre definovanou hnedou hlavou. Červená farba je spôsobená výskytom hemoglobínu, rovnako ako v ľudskej krvi. Existencia hemoglobínu im umožňuje rásť vo vode s extrémne nízkym obsahom kyslíka.

Slizniaky a slimáky

Ak je v skleníku/fóliovníku vlhkosť vysoká, môžu sa vyskytnúť slizniaky a slimáky. Sú to nočné, mäsité a štíhle tvory. Pre kontrolu a reguláciu slizniakov a slimákov je potrebná čistota. Uistite sa, že sa v skleníku nevyskytujú rastlinné odpady, ako sú vytrhaná burina, listy, použité dosky, tehly alebo skaly, ktoré poskytujú chladné a vlhké miesta.

Najčastejšie chyby pri pestovaní vo fóliovníku

Súčasný systém starostlivosti o rastliny v skleníkoch si vyžaduje trochu dôvery a schopnosti. Možno si to bude vopred vyžadovať trochu praxe, aby ste sa nedopustili jednej z týchto bežných chýb pri pestovaní v skleníku/fóliovníku. Tu je niekoľko vecí, na ktoré treba dávať pozor.

Príliš nízka alebo vysoká teplota vo fóliovníku

Jedna z významných chýb, ktorú robia neskúsení záhradníci, je vynechanie pravidelného pozorovania skleníka. Použite obyčajný teplomer alebo si zakúpte digitálny teplomer, ktorý meria aj zodpovedajúcu vlhkosť, je to dôležité na identifikáciu straty tepla.

Nevyvážená vlhkosť

Príliš vysoká vlhkosť môže spôsobiť, že vo vašom skleníku/fóliovníku budú voľne žijúce plesne, sneť a chrobáky. Príliš málo vlhkosti spôsobí, že vaše rastliny zomrú od smädu. Najlepším spôsobom ako zvýšiť vlhkosť je zahmlievanie.

Takmer žiadne vetranie

Ak máte obmedzené alebo žiadne vetranie skleníka, vaše rastliny môžu zomrieť. Na uvoľnenie teplého vzduchu môžete použiť strešné vetracie otvory. Alebo niekedy môže byť potrebný malý ventilátor, aby sa udržala dostatočná cirkulácia vzduchu.

Kontrola substrátu

Kontrola substrátu je dôležitá, ale zahŕňa aj niektoré ďalšie problémy. Okrem základov občasného kombinovania kompostu a hnojiva si pri príprave zmesi pomyslite na aplikovanie miešania pôdnych zmesí. Neaplikujte starý substrát, ktorý bude nosiť škodcov a choroby.

Škodcovia v záhrade, ktorých nie je vidieť

Korene zo susedných stromov môžu napadnúť vaše rastliny z podzemia, „ukradnúť“ živiny a vlhkosť, ktorá je určená pre vaše rastliny v skleníku. Po celý rok môže tiež sypať listy alebo konáre. Tienidlá môžu byť aj stálou prekážkou pri získavaní svetla. Kvôli starostlivosti o váš skleník/fóliovník, skleník neumiestňujte do blízkosti stromov, ani ho podľa toho neumiestňujte.

Tipy uvedené vyššie vám pomôžu začať cestu k prekvitajúcemu  skleníkovému pestovaniu a zabezpečia, že vaše investície do skleníka budú vždy stáť za čas, peniaze a úsilie, ktoré doň vynaložíte. Skleník znamená, že každá sezóna je sezóna výsadby. Vychutnajte si vzrušenie z doma-vypestovaného ovocia a zeleniny na jedálenskom stole. Zabávajte sa pestovaním po celý rok!


Máte iné otázky? Neváhajte nás kontaktovať na tel. čísle +421 51 222 01 03 alebo e-mailom na info@bestent.sk. Radi vám zodpovieme všetky otázky.