Pestujte teraz lacnejšie, objednajte si záhradný fóliovník a získavate dopravu ZADARMO 🌱 Vyberte si z najlepšej ponuky záhradných fóliovníkov a príslušenstva na Bestente s doručením do 24 hodín. 👌 Akcia platí do 30.4.2024

Ako pestovať žeruchu

Niektorí ju poznajú len ako ozdobu okennej parapety, iní milujú jej nezameniteľnú chuť v jedlách. Žerucha je bohatým zdrojom vitamínov a vy si ju viete jednoducho vypestovať aj doma. Ako sadiť žeruchu v záhrade či interiéri?  

Žerucha je poznateľná vďaka svojej výraznej aróme a korenistej chuti. Jej pestovanie zvládnu aj úplní začiatočníci. Veľkou výhodou je to, že nepotrebujete nutne vonkajšie priestory, dobre sa jej bude dariť i na parapete vo vašej kuchyni. Táto špecifická bylina obľubuje tieň, je nenáročná na pestovanie a dokáže prinášať opätovnú úrodu v krátkych intervaloch. 

Kedy pestovať žeruchu?

Pokiaľ sa rozhodnete žeruchu zasadiť v interiéri, môžete tak urobiť počas celého roka. Naopak, ak sa rozhodnete zasadiť ju do záhradky, semienka umiestnite do zeme už v jari. Určite sa vyhnite sa sadeniu počas horúcich dní.

Kde zasadiť žeruchu

Na vysádzanie žeruchy v interiéri môžete využiť nádobu rôzneho druhu – či už ide o klasický kvetináč, alebo zvyšnú nádobu zo zmrzliny. Chcete zasadiť žeruchu vonku? Môžete ju umiestniť do vlastného záhradného fóliovníka, ale aj skleníka. Na to, aby ste to zvládli, nepotrebujete byť skúseným záhradkárom. Všetko hravo zvládnete s naším pestovateľským sprievodcom a praktickým kalendárom.

Celý proces siatia vám môže zjednodušiť výsevná latka. Pomocou nej si ľahko vytvoríte potrebnú brázdičku, do ktorej umiestnite semienka žeruchy.  

Keď by ste chceli žeruchu alebo iné druhy klíčkov vysádzať na pravidelnej báze, odporúčame sa porozhliadať po nádobe na klíčenie. Tá poskytuje komplexný priestor na pestovanie. Vytvára totožné podmienky ako skleník či parenisko. 

Ako pestovať žeruchu vonku

  1.   Vyberte si tienisté miesto vo vašej záhrade. Žeruche sa dobre darí v chladnejších oblastiach. Jej pestovanie na priamom slnku spôsobí to, že zhorkne a nebude vhodná na konzumovanie.
  2.   Semienka žeruchy zasaďte do pôdy. Pokiaľ si chcete zabezpečiť nepretržitú úrodu, vysádzajte žeruchu každé dva týždne. Na pestovanie vyberajte pôdu s pH od 6.0 – 6.8.
  3.   Žeruchu by ste mali do záhrady vysadiť skoro na jar pred poslednými mrazmi. Prvú úrodu budete môcť zbierať už 15 – 20 dní po vysiatí.
  4.   Semienka žeruchy vysievajte nahusto v širokých riadkoch.
  5.   Žeruchu môžete zasadiť spolu s reďkovkou alebo mrkvou.
  6.   Nezabúdajte na pravidelné polievanie. V prípade, že máte priesady, môžete ich denne navlhčiť vodou v rozprašovači.
  7.   Sadenice žeruchy by mali vyklíčiť po 5 až 15 dňoch. Keď budú vysoké dva centimetre, je potrebné ich preriediť.

Ako pestovať žeruchu v interiéri

  1.   Zaobstarajte si nádobu alebo plastový podnos.
  2.   Na dno nádoby alebo podnosu umiestnite navlhčenú vatu a na ňu nasypte semienka žeruchy (s vodou to nepreháňajte, semienka nesmú v nádobe plávať).
  3.   Umiestnite semienka v nádobe na okenný parapet a zabezpečte, aby bola vata stále navlhčená (vlhkosť môžete udržiavať tak, že nádobu prikryjete igelitovým vreckom alebo potravinovou fóliou).
  4.   Keď majú výhonky žeruchy približne 5 centimetrov, odstrihnite lístky nožnicami nad koreňom rastliny. Prvú úrodu môžete zbierať už do týždňa po vysadení.

Ako zbierať žeruchu

Žeruchu najlepšie pozbierate pomocou nožničiek. Môžete konzumovať len vŕšok rastliny, ale aj samotné klíčky. Keď rastlinku odstrihnete, bude ďalej rásť a prinášať ďalšiu úrodu. Odporúčame ju  konzumovať hneď po zbere, skladovaním zbytočne stráca živiny.

Ako sa starať o žeruchu

Ako sme už spomínali vyššie, túto pestovateľskú výzvu zvládnu aj úplní začiatočníci. Dôležité je pravidelné polievanie a udržiavanie stálej vlhkosti, aby žerucha nevyschla.

Náš tip: Rýchlejší rast semien si môžete zabezpečiť pomocou výsevného pásika. Obsahuje dusíkaté hnojivo, ktoré podporuje lepší rast mladých rastlín. Váš pestovateľský proces dokáže vyšperkovať ručná sejačka  pre výsevné pásiky. 

Benefity žeruchy

  • je bohatá na antioxidanty
  • má protizápalové účinky
  • pomáha znižovať krvný tlak
  • zbavuje telo toxínov a podporuje trávenie