Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

Pestovanie vo fóliovníku alebo v skleníku? Aký je rozdiel?

Jarné mráziky a prudké zmeny počasia vašim priesadám neprospievajú. Na to, aby ste vypestovali rôzne druhy zeleniny, ovocia či byliniek v našich klimatických podmienkach potrebujete predĺžiť vegetačnú sezónu.

Pestovanie vo fóliovníku alebo v skleníku je ideálny spôsob, ako zabezpečiť vašej úrode tie najlepšie podmienky na rast. Pýtate sa, ktorý z nich si zaobstarať do vašej záhrady? V dnešnej Bestent poradni vám prezradíme, aký je rozdiel medzi fóliovníkom a sklenikom a pomôžeme vám s výberom.

pestovanie_vo_foliovniku(11).jpg

Fóliovník alebo skleník?

Fóliovník aj skleník plnia rovnakú funkciu - zaisťujú pre vaše rastliny a úrodu:

 -  optimálnu teplotu 

-  dostatočnú vlahu

-  dobré svetelné podmienky

-  zvyšujú úrodnosť

-  zabezpečujú kvalitu úrody

-  chránia úrodu pred nepriaznivým počasím (silný vietor, mráz), nízkymi teplotami a škodcami

-  urýchľujú rast a zber

 

porovnanie 2

Fóliovníky, rovnako ako aj skleníky, ponúkajú celý rad výhod. Záleží len na vás, ktorému dáte prednosť.

 

Kde postaviť fóliovník a kde skleník?

Fóliovník a skleník, môžete pristaviť k južnej, juhovýchodnej či juhozápadnej stene domu alebo chaty. Využijete tým tepelnoizolačné vlastnosti - zúžitkujete odpadové teplo z budovy. V prípade bielej steny domu vám poslúži aj odraz svetla - rastliny budú lepšie osvetlené.

pestovanie_vo_foliovniku(3) pestovanie_vo_foliovniku(10).jpg

Finančne výhodný fóliovník

Čo sa týka vstupných investícií, je záhradný fóliovník oveľa výhodnejší ako skleník. Jeho montáž zvládnete svojpomocne a jednoducho aj vo vašej záhrade. 

Veľkou výhodou fóliovníka bez základov je, že ho môžete veľmi ľahko presunúť na iné miesto. To oceníme najmä v prípade, keď je pôda na danom mieste zamorená chorobami.

foliovnik

V našej ponuke nájdete dva druhy fóliovníkov - Premium quality a Standard quality. Naše najkvalitnejšie fóliovníky v prémiovej kvalite navyše poskytujú lepšiu stabilitu oproti štandardnej kvalite - oceľová konštrukcia je hrubšia a odolnejšia.

Hrúbka oceľovej konštrukcie našich fóliovníkov:

Premium quality - 24 mm 

Standard quality - 18 mm

 

Kvalitu fóliovníka určuje aj použitá fólia

Okrem stabilnej konštrukcie určuje kvalitu záhradného fóliovníka aj použitá fólia. Pokiaľ zvolíte kvalitnú a pevnú konštrukciu, ale natiahnete na ňu lacnú fóliu, silnú 1 mm, vydrží vám len jednu sezónu. 

V našej ponuke nájdete najmodernejší typ - kašírované fólie. Vďaka vystuženej mriežke sú oveľa pevnejšie a navyše chránia vašu úrodu pred nepriaznivým UV žiarením. Ich životnosť je minimálne 5 rokov.

pestovanie_vo_foliovniku(2)

Zhrnutie

Svoju hlavnú funkciu plní fóliovník rovnako dobre ako skleník. Pre ktorý z nich sa rozhodnete, je len otázkou vkusu, financií a praktickosti. 

porovnanie (1)