Do Vánoc ještě stíháte nakoupit výhodně! 🎄 Využijte náš Vánoční výprodej se slevami do -60%.

Ako postaviť umelý vianočný stromček

Kúpu nového vianočného stromčeka máte za sebou a teraz nadišiel čas ho postaviť. Každý umelý vianočný stromček kúpite zabalený a demontovaný. Konáre a vetvičky sú v stiahnutom stave a po rozbalení vás čaká stavanie stromčeka. Ako postaviť vianočný stromček? S našim návodom to hravo a rýchlo zvládnete.

  1. Vyberte všetky časti vianočného stromčeka z balíka a ako prvý zmontujte stojan. Jednotlivé nožičky stojana zasuňte do drážok držiaka na doraz a postavte stromček na zem. Uistite sa, že je na rovnej a pevnej podložke. Ak máte vianočný stromček na pníku, stojan zabaľte do pribalenej juty.

 

Dizajn bez názvu (9)Náš tip: Ako zabaliť stojan do juty? 

Stojan umiestnite do stredu prírodnej dekoratívnej vrecoviny. Uviažte ju pomocou šnúrky okolo pníka a upravte podľa potreby.

2. Začnite s rozťahovaním konárov od najspodnejšieho radu. Manuálne ich roztiahnite do 90 stupňového uhla. Pri stromčekoch Smrek Snowy vetvičky jemne nadvihnite do 45 stupňového uhla. Dbajte nato, aby ste nevynechali žiaden konár a aby mali jednotlivé konáre medzi sebou rovnaké rozostupy. 

10-min

3. Aranžovanie vetvičiek začnite od stredu kmeňa smerom k sebe. Pre dosiahnutie plnšieho vzhľadu stromčeka sa snažte vetvičky rozprestrieť vždy do inej strany (do strán alebo do hora). Robte to dôkladne, prechádzajte od vetvičky k vetvičke, umiestňujte ich do medzier vetiev pod nimi. Vytvarujte si ich podľa vašich predstáv. Ak sa stromček skladá z viacerých častí, stačí ich zasunúť do kmeňa a opakovať postup. Nezabudnite ani na vrchol stromčeka. Posledný rad vetvičiek rozložte do hviezdice. Stromček bude mať dokonalý tvar a ako celok bude vyzerať úhľadne.

Pri aranžovaní máte na výber zo štyroch spôsobov

Pri horizontálnom aranžovaní sú všetky vetvičky v rovine, na plocho. Ide o najbežnejší druh aranžovania. 

Pri aranžovaní “na padáka” vetvičky smerujú k zemi, vďaka čomu vyzerá stromček ako po roztopení snehu. Zároveň spodné konáre zakrývajú stojan, čo pôsobí štýlovo. 

Aranžovanie “do hviezdy” dokonale vypĺňa celý priestor. Vetvy sú uložené horizontálne a koncové vetvičky na všetky strany, teda do hviezdy

Posledný typ aranžovania je “do sviečky”, pri ktorom koncové vetvičky smerujú v miernom oblúku hore

4. Skontrolujte vianočný stromček z diaľky. Upravte konáriky a vetvičky podľa potreby do finálnej podoby, dolaďte sklon a odstupy a pustite sa do zdobenia

Po postavení stromčeka nasleduje pre mnohých tá príjemnejšia časť a tou je jeho zdobenie. Začnite svetielkami, ktoré rozžiaria každú miestnosť a navodia pravú atmosféru. Ďalej pokračujte vianočnými ozdobami. Použite farebné vianočné gule, girlandy alebo drevené ozdoby. Na záver nezabudnite dať na vrchol stromčeka špic, napr. v tvare hviezdy. Pod stromček môžete umiestniť vianočné dekorácie, napr. svietiace LED darčeky, vianočného soba alebo škriatka.

12-min

Skladovanie a starostlivosť o vianočný stromček

Stromček skladujte v suchom a tmavom prostredí. Odporúčame ho uložiť zvislo, t. j. na výšku, aby ste predišli poškodeniu jednotlivých vetvičiek. Vianočné stromčeky na pníku, ktorých kmeň je z prírodného dreva, je potrebné uložiť na suché a dobre vetrané miesto.

Nenechávajte vianočný stromček bez dozoru a v dosahu detí. Nikdy ho nepoužívajte v blízkosti otvoreného ohňa, zdrojov vysokej teploty, v blízkosti horľavých materiálov a na miestach s vysokou vlhkosťou.

Na čistenie vianočného stromčeka používajte len vlhčené utierky. V žiadnom prípade nepoužívajte čistiace prostriedky obsahujúce kyseliny alebo iné chemikálie, ktoré by vianočný stromček poškodili.