Do Vánoc ještě stíháte nakoupit výhodně! 🎄 Využijte náš Vánoční výprodej se slevami do -60%.

Ako vybrať umelý vianočný stromček

Keď sa povie symbol Vianoc, väčšina ľudí si predstaví vianočný stromček. Vnímame ho ako dominantu, ktorá nesmie chýbať v žiadnej domácnosti. Počas sviatkov hrá veľkú rolu, preto netreba jeho výber podceniť. Vyzdobený ihličnan bude súčasťou vášho domova niekoľko týždňov. Ak ste sa rozhodli pre umelý vianočný stromček, je to investícia minimálne na desať rokov. Nemusíte sa báť, že si kúpite nevzhľadnú metlu, ktorá sa vám nebude páčiť. Už dávno tomu tak nie je. Počas posledných rokov došlo k výrazným pokrokom v dizajne vianočných stromčekov, a preto je aktuálna ponuka umelých stromčekov bohatá a stále viac realistická. Ale ako vybrať ten najlepší vianočný stromček? Čo si treba všímať, ako sa zorientovať v širokej ponuke stromčekov a ako si vybrať ten správny, to vám teraz prezradíme. 

Výška a šírka stromčeka 

Umelé vianočné stromčeky sú dostupné v rôznych veľkostiach a tvaroch. Vyberte si priestor, zmerajte výšku stropu a odrátajte 15 až 20 cm. Zistili ste maximálnu možnú výšku vianočného stromčeka a môžete sa pustiť do jeho výberu. Stromčeky s výškou do 100 cm sú vhodné na stôl, komodu či pult. Stromčeky od 120 do 150 cm sú ideálne do malých a stredne veľkých priestorov. Stromčeky od 160 do 190 cm sú ideálne do stredne veľkých miestností a pre všetkých, ktorí majú obmedzené priestorové možnosti. Medzi najpredávanejšie patria stromčeky s výškou 180 až 220 cm, ktoré sú ideálne do miestností so štandardným stropom. Vianočné stromčeky s výškou viac ako 250 cm sú vhodné do miestností s vyšším stropom, napr. vstupné haly, nákupné centrá a pod. 

Okrem výšky je dôležitá aj jeho šírka. Tá vám poskytne reálnu predstavu, koľko miesta stromček v izbe zaberie. Odmerajte si preto aj vzdialenosť od steny do miestnosti. Ak máte obmedzené možnosti, vyberte si úzky, tzv. stĺpovitý vianočný stromček

Stromček na pníku je praktický, vďaka tomu, že vám nebude robiť problém poukladať pod neho darčeky. Ďalšou netradičnou alternatívou môže byť aj vianočný stromček v tvare kužeľa

5-min

Druh stromčeka

Podľa druhu ihličnanu si môžete vybrať jedľu, borovicu alebo smrek

Jedľa má dlhé husté vetvičky, ktoré sú zakončené do špica. Stromček je teda objemný a nadýchaný. Borovica široké a husté vetvičky s dlhým ihličím, vďaka čomu pôsobí mohutne a husto. Jej konce sú zakončené do oblúka. Smrek má prirodzene nerovnomerne rozložené vetvičky, no napriek tomu sa najviac podobá na živý stromček. 

Farba stromčeka

Tradičnou farbou vianočných stromčekov je zelená, ktorá vnesie kúsok prírody do každého interiéru. Zároveň upokojuje a navodzuje pocit bezpečia. Vybrať si môžete aj husto zasnežený stromček Snowy, ktorý umocní atmosféru Vianoc. Pre tých, ktorých omrzel tradičný vianočný stromček alebo len majú radi extravaganciu, máme na výber stromčeky aj v inom farebnom prevedení. Okrem klasických zelených stromčekov nájdete v našej ponuke aj ružové alebo biele vianočné stromčeky

mother-with-daughter-decorating-christmas-tree-min

Materiál - 2D vs. 3D stromček

Väčšina cenovo dostupných stromčekov je vyrobená z PVC materiálov. 2D ihličie je síce ploché, ale stromček je na pohľad hustý a súmerný. Ak hľadáte realisticky vyzerajúci stromček, siahnite po 3D vianočnom stromčeku. Je na pohľad krajší a na dotyk príjemnejší. Vyrobený je z polyetylénu (PE). Vetvičky po jeho obvode sú odliate z gumy zo živých vetvičiek. Vo vnútri je vyplnený klasickými plochými vetvičkami. 

Pre najnáročnejších zákazníkov sú vhodné full 3D vianočné stromčeky. Tie sú tvorené len z 3D vetvičiek, vďaka čomu sú na nerozoznanie od živých vianočných stromčekov. Z našej ponuky je takýmto typom vianočný stromček Smrek Royal.

Prevedenie stromčeka

V našej ponuke sa stretnete s viacerými radmi stromčekov. Poďme si priblížiť, čo dané označenia znamenajú. 

Prvým druhom je klasický, tzv. Classic. Ide o stromček vo svetlozelenej farbe, má prirodzený vzhľad a nie je zasnežený. Dostupný je v rôznych výškach, buď ako jedľa alebo smrek.

Podobným typom je stromček Horská, ktorý je oproti Classic tmavší. V ponuke je len ako jedľa.

Tretím prevedením je Luxury. Ide o borovicové stromčeky so zasneženými končekmi vetvičiek.

Vianočný stromček s názvom Luxury Diamondzasnežené vetvičky s bielymi kryštálikmi pripomínajúcimi námrazu. V rámci tohto druhu vám ponúkame aj stromčeky s dekoratívnou červenou jarabinou alebo so šiškami. Môžete si vybrať borovicu alebo jedľu. 

Stromčeky Exclusive kombináciou 2D a 3D stromčekov. Majú trojfarebné ihličie, sú pokryté snehom a kryštálikmi imitujúcimi námrazu. Sú výhradne dostupné ako borovica.

Stromčeky Royal majú full 3D prevedenie, vetvičky majú teda skutočný a prirodzený vzhľad. S týmto prívlastkom v našej ponuke nájdete smrekové stromčeky. 

Kolekcia Freezy je charakteristická zasneženými koncami vetvičiek, ktoré sú pokryté perleťovými trblietkami. Vyrába sa len ako borovica. 

Vianočné stromčeky Chilly Green majú vetvičky vyrobené z mnohých jednotlivých ihličiek s rozstrapkanými koncami

Podobným je stromček pod názvom Icy Green. Je veľmi hustý, nevyžaduje veľa ozdôb, vetvičky sú tenké, s bielymi koncami. Oba druhy sú borovicové stromčeky. 

Pri druhu Snowy ide o husto zasnežený vianočný stromček, ktorý má prirodzený efekt. Dostupný je ako smrek a jedľa. 

Stromčeky s prívlastkom Divoký sú svetlozelené a vďaka veľkému počtu vetvičiek a hrotov s krátkym valcovitým strihaným ihličím sú vernou kópiou živého smrekového stromu

sk_infografika_vianocne stromceky

Nebojte sa nákupu vianočného stromčeka online

Neviete sa rozhodnúť, či si kúpite stromček v miestnom obchode alebo to skúsite cez internet? V kamenných predajniach musíte počítať s užším výberom a vyššími cenami stromčekov. Takisto je to časovo náročné obehať všetky obchody. Kdežto na internete si viete z pohodlia domova za krátky čas pozrieť pestrú ponuku vianočných stromčekov. Nemusíte sa obávať nepríjemného prekvapenia po rozbalení krabice v podobe stromčeka ala metla. Všetky stromčeky z našej ponuky majú reálne fotografie a video s detailnými zábermi, preto vidíte, čo kupujete. Potom si už len stačí vybrať a nechať si doručiť váš vianočný stromček priamo domov. Dlho však neváhajte, aby sa vami vyhliadnutý stromček nevypredal skôr, než si ho objednáte. 

1 bestent

Na prvý pohľad sa môže zdať, že umelý stromček je drahšou voľbou oproti živému vianočnému stromčeku. Umelý stromček vám však poslúži niekoľko rokov, nemusíte sa trápiť s jeho prevozom domov, netreba ho komplikovane orezávať do stojana, nemusíte ho polievať a po Vianociach ho nemusíte likvidovať. Zároveň je ekologickejšou možnosťou, pretože šetríte naše lesy pred výrubom. Veríme, že váš nový vianočný stromček splní vaše očakávania a prispeje k príjemnému prežitiu Vianoc.