Do Vánoc ještě stíháte nakoupit výhodně! 🎄 Využijte náš Vánoční výprodej se slevami do -60%.

Vianočný stromček: Odkiaľ k nám prišiel?

História vianočných stromčekov siaha až k symbolickému použitiu vždy zelených rastlín v starovekom Egypte a Ríme. Ďalej pokračuje nemeckou tradíciou, podľa ktorej sa na ihličnatý strom počas vianočného obdobia dávali zažaté sviečky. Vianočný stromček sa už čochvíľa rozsvieti takmer v každej domácnosti. Poďte sa teda s nami pozrieť na históriu symbolu Vianoc, od najskorších osláv zimného slnovratu, cez zvyky kráľovnej Viktórie až po každoročné rozsvecovanie stromčeka v našich domácnostiach, firmách či v obchodných centrách.

Kde sa vzal prvý vianočný stromček?

Zima bola vždy tým najobávanejším obdobím. Chladné počasie, nedostatok jedla a svetla dokázali našich predkov občas poriadne vyľakať. Verili ale, že stromy, ktoré ostávali zelené počas celého roka, sú prísľubom skorého návratu slnka a života. Preto si ešte dávno pred príchodom kresťanstva prinášali domov zelené vetvy

borovice

smreku

jedle.

Zdobili si nimi dvere a okná a verili, že tak privolajú jar a čarodejnice, choroby a zlí duchovia sa od nich budú držať čo najďalej.

vianoce

Zimný slnovrat

Severná pologuľa prežíva svoj najkratší deň a najdlhšiu noc 21. alebo 22. decembra. Tento deň sa kedysi oslavoval ako sviatok zimného slnovratu.

  • Egypťania verili, že v tento deň sa boh Ra začal uzdravovať zo „zimnej choroby“ a naberal znovu na sile.
  • Rimania zase verili, že od tohto dňa budú ich sady a farmy znovu naberať na sile a čoskoro budú zelené a plodné.
  • Divokí Vikingovia v Škandinávii si mysleli, že vždy zelené rastliny sú zvláštnou rastlinou boha slnka Baldera.

 

vianocny_stromcek_pri_krbe(3)

 

Vianočný stromček z Nemecka

Prvé vianočné dekorácie na vianočných stromčekoch pochádzajú z Nemecka. Traduje sa, že keď sa známy reformátor Martin Luther za zimného večera vracal domov, očaril ho lesk neba, na ktorom sa čarovne mihotali hviezdy medzi konármi ihličnatých stromov. Keď priniesol vianočný stromček pre svoju rodinu, zapálil na ňom sviečky, aby túto atmosféru napodobnil.

vianocne_tradicie povod_vianocneho_stromceka(1)

Anglicko a vianočný stromček

V roku 1848 manžel kráľovnej Viktórie priniesol tradíciu vianočných stromčekov do Anglicka zo svojho rodného Nemecka. Na obrázku, ktorý navždy zmenil sviatky v celej krajine, bola vyobrazená kráľovská rodina pri bohato ozdobenom vianočnom stromčeku. Postupne si ľudia z vyšších a neskôr aj z nižších vrstiev obľúbili tento symbol a postupne sa dostal do celého sveta.

povod_vianocneho_stromceka

Vianočný stromček dnes

Aj keď mnohí stále preferujú živý stromček, väčšina z nás sa prikláňa k jeho dlhotrvácnej verzii. Umelý vianočný stromček vyrobený z kvalitných materiálov poslúži desiatky rokov, je vždy pripravený na použitie a dá sa jednoducho prispôsobiť do akéhokoľvek priestoru. U nás nájdete širokú ponuku vianočných stromčekov, ktorých tradícia siaha tisíce rokov do minulosti. Stačí si vybrať.

vianocny_stromcek(2)

Mohlo by vás zaujímať:

Vianoce za dverami: Ako si vybrať ten správny vianočný stromček

Čo o vás prezradí váš vianočný stromček

5 dôvodov, prečo si tento rok kúpiť umelý vianočný stromček

Vianočný stromček na pníku: Tento štýl si vás získa

Zasnežený umelý vianočný stromček: Trendy na rok 2020