Pestujte teraz lacnejšie, objednajte si záhradný fóliovník a získavate dopravu ZADARMO 🌱 Vyberte si z najlepšej ponuky záhradných fóliovníkov a príslušenstva na Bestente s doručením do 24 hodín. 👌Akcia platí len do 31.3.2024

Ako pestovať zázvor

Lahôdka známa ako zázvor sa síce v našich zemepisných šírkach nevyskytuje bežne, keďže je to tropická rastlina, ktorá si vyžaduje teplé a vlhké prostredie. Nie je to však nemožné.

Najlepší čas začať pestovať zázvor doma je skoro na jar, po poslednom mraze. Ak máte záujem o pestovanie byliniek a korenín do kuchyne, oplatí sa vedieť ako pestovať zázvor.

Odkiaľ zázvor pochádza

Väčšina zázvoru, ktorý sa dostáva na naše trhy a na naše stoly, bola vypestovaná v južnej Číne, Indii, Indonézii alebo západnej Afrike.V pôvodných krajinách, z ktorých zázvor pochádza, môže podzemok (technicky nie je koreň, hoci je podobný) rásť hojne ako komerčné korenie alebo dokonca v domácich záhradkách.

Postup ako zasadiť zázvor

Ak chcete pestovať zázvor doma, jednoducho začnete tým, že si zaobstaráte koreň zázvoru. Na jedlé účely je najbežnejší druh zázvoru známy ako Zingiber officinal. Zingiber officinal možno jednoducho kúpiť v obchode s potravinami alebo na farmárskom trhu najlepšie v bio kvalite (neobsahuje chemické inhibítory). 

  1. Vyberte si koreň (alebo korienky), ktorý je zdravý, má dĺžku 8 až 12 cm a vyčnieva z neho viacero „prstov“ s aspoň jedným púčikom. 
  2. Ak nemá viditeľné puky, pred sadením namočte zázvor na pár hodín (napr. na noc) do teplej vody. V prípade, že zázvor rozdelíte na menšie časti, pred výsadbou nechajte kúsky 24-48 hodín schnúť, zabránite hnilobe koreňov. Pamätajte, že každý kúsok narezaného zázvoru bude vyžadovať približne 20 cm priestoru medzi nimi. 
  3. Do zeminy uložíme zázvor, púčiky smerom nahor z pôdy, a zakryjeme ho približne päť centimetrovou vrstvou zeminy. 
  4. Po výsadbe dobre zalejte.
  5. Listy sa objavia cca po 1 týždni. 
  6. Zázvor pestujeme ideálne pri teplote 22 až 25 °C v polotieni. Na nižšiu teplotu je veľmi citlivý, a za žiadnych okolností neznáša mráz. Dorásť môže do výšky 60 až 100 cm. 

Ďalšie tipy na pestovanie zázvoru

Našťastie existuje niekoľko jednoduchých trikov, ako zázvor ochrániť pred jeho mrazivým nepriateľom v miernejších oblastiach.

  • Pestujte zázvor v kvetináči 

Pri akomkoľvek varovaní alebo podozrení na nižšie teploty na jeseň alebo na jar ho budete musieť rýchlo premiestniť do interiéru – o dôvod viac, prečo by ste mali zázvor pestovať v kvetináčoch. Alebo si môžete aspoň predĺžiť obdobie jeho pestovania, pestovaním vo fóliovníku, kde si môžete regulovať podmienky pestovania.

  • Nie je to len o teplote

Zvýšenie teploty dostatočne na to, aby vaša rastlina skutočne prosperovala, je len začiatok. Potom, čo zabezpečíte teplo a pohodlie, je potrebné zvážiť niekoľko ďalších vecí:

Typ pôdy 

Zázvor si vyžaduje pôvodný typ pôdy – čo je vlhká, úrodná, bohatá a humózna pôda, ktorá absorbuje vodu, ale nepremoká.

Zavlažovanie

Typ pôdy je obzvlášť dôležitý, pretože súvisí s hydratáciou. Pôdu treba udržiavať vždy vlhkú, ale nie premočenú. Na ochranu koreňov pred hnilobou bude tiež potrebné, aby voda mohla odtekať – bahnitá pôda a „mokré korene“ zabijú vašu rastlinu a zničia všetku vašu tvrdú prácu.

Tienenie

Pôvodné podnebie zázvoru je tropické, daždivé a zalesnené. Chráňte svoje rastliny (alebo črepníky) pred priamym slnečným žiarením – zvážte ich umiestnenie v tieni stromu alebo pod látku, ktorá vrhá tieň. Zázvoru sa darí v polotieni alebo nanajvýš v oblastiach s ranným slnkom. Najlepšie je ak je vysadený mimo veľkých koreňov a v ideálnom prípade by mal byť chránený pred vetrom a vlhkosťou.

Zber úrody

Úžasná vec na pestovaní v miernych oblastiach je, že časť podzemkov môžete zozbierať priamo z kvetináča do vašej kuchyne – bez toho, aby ste rastline vôbec ublížili.

Najbežnejší spôsob ako zbierať zázvor je vykopať ho. Opláchnite všetky nečistoty pod tečúcou studenou vodou a zúžitkujte. Pri tejto metóde budete musieť pestovať viacero rastlín alebo začať odznova s novým štartovacím podzemkom, ak chcete kontinuálne zbery. 

Aby mohol podzemok aj po odrezaní jeho časti naďalej rásť, je potrebné aby ste ponechali neporušenú približne šesť centimetrovú časť podzemku (merajte od stonky smerom k podzemku) spolu so stonkou. Zvyšnú časť podzemku môžete odrezať a použiť.