🏷️ Black Friday ⚫ Najväčší výpredaj tohto roka je tu! Využite zľavy až do -60% na vybraný tovar. ❗Pozor - len do vypredania zásob!

Ako ozdobiť vianočný stromček: Robíte to správne?

Pre tých, čo bojujú každý rok s vianočným stromčekom a tiež pre tých, ktorí tento rok zdobia stromček prvýkrát, sme pripravili krátky manuál. Ako ozdobiť vianočný stromček rýchlo, jednoducho a tak, aby všetky vaše vianočné ozdoby vynikli?

ozdoby_na_vianocny_stromcek(2)

Predtým, ako začnete s ozdobovaním vianočného stromčeka, je potrebné ho vložiť do stojanu, resp. rozložiť. Ak ste si zakúpili vianočný stromček u nás, veľmi nás to teší. Naše vianočné stromčeky sú vyrobené z kvalitných plastových materiálov, ktoré sú ohybné. Môžete si ich upraviť podľa svojich predstáv. Konáre môžete smerovať rovno, nadol a vytvoriť tak efekt stromčeka zaťaženého alebo smerom hore a vytvoriť tak dostatok miesta pre všetky darčeky.

ozdoby_na_vianocny_stromcek(17)

Vianočné svetlá otestujte ešte predtým, ako ich zavesíte na stromček.

 

1. Vrch stromčeka

Aj keď je romantické vidieť ozdobovať špic stromčeka na záver zdobenia, z praktického aj bezpečnostného hľadiska je lepšie, keď najvyššiu časť ozdobíte ako prvú. Či už používate klasický vianočný špic, mašľu alebo hviezdičku.

ozdoby_na_vianocny_stromcek(3)

2. Vianočné svetlá

Vianočné svetielka na stromček inštalujeme ako druhé. Aj v minulosti boli medzi prvými vianočnými ozdobami. Dokonca ešte predtým, ako sme začali stromček zdobiť medovníkmi a orieškami zabalenými z lesklom papieri, nesmeli na ňom chýbať sviečky. Ako prvý ich na stromček pridal nemecký reformátor Martin Luther. Vracal sa domov a videl, ako hviezdy žiarili medzi konármi stromov a rozhodol sa tento ligot preniesť aj na svoj domáci stromček.

ozdoby_na_vianocny_stromcek(11)

Moderné vianočné svetlá stačí precízne obmotať a prichytiť na konáre stromčeka. Začnite tým, že si odmeriate vzdialenosť od elektrickej zásuvky k stromčeku, aby ste svetielka mohli pohodlne vypnúť. Namotávajte zospodu smerom nahor. Svetielka najprv položte „voľne“, aby vám vystačili na celý stromček, a následne ich bezpečne upevnite.

 

3. Vianočná girlanda

Ďalším krokom je, ak ju používate, vianočná girlanda. Využiť môžete rôzne korálky alebo papier. Západnejšie od nás sa girlandy vytvárajú z napukanej kukurice a červených brusníc alebo šípok. No v našich domácnostiach sa skôr využívajú tie z farebných fólií alebo pierok. Po umiestnení vianočného osvetlenia teda nasledujú girlandy.

ozdoby_na_vianocny_stromcek(18)

 

4. Väčšie vianočné ozdoby

Možno máte doma celú skriňu plnú ručne fúkaných sklenených gúľ, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Možno ste stavili na tie nerozbitné alebo na gule vyrobené z polystyrénu zdobené servítkovou technikou. Možno si dekorácie vytvárate sami. V každom prípade, teraz je ten správny čas ich vybrať, oprášiť a opatrne rozvešať.

ozdoby_na_vianocny_stromcek(14) ozdoby_na_vianocny_stromcek(16)

 

5. Menšie ozdoby a kolekcie

Stromček „dolaďte“ pomocou menších dekorácií. Myslite na to, že všetky dekorácie by mali byť rozmiestnené približne v rovnakých rozostupoch. Postupujte od tých väčších, až po úplne najmenšie ozdoby či sladkosti. Ak máte doma ozdoby, ktoré ste si vyrobili sami alebo ste ich dostali od svojich blízkych, umiestnite ich do stredu stromčeka, aby boli dobre viditeľné. Samozrejme, ak zdobíte stromček s deťmi, môže to byť menší chaos, ale tiež skvelé dobrodružstvo a kopec zábavy.

ozdoby_na_vianocny_stromcek(19) ozdoby_na_vianocny_stromcek(1)

Ako ozdobiť vianočný stromček? Pozrite si tohtoročné trendy:

Zdobenie vianočného stromčeka: Inšpirujte sa tohtoročnými trendami

 

Tipy na záver:

- Pri kúpe vianočných svetiel si vyberajte tmavý – zelený alebo čierny – kábel, jednoduchšie ho tak schováte medzi konárikmi stromčeka.

- Rovnako používajte zelenú niť alebo drôtik na pripevnenie dekorácií, perníčkov alebo iných dobrôt.

Spodnú časť stromčeka položte na vianočný baliaci papier alebo pre neho vytvorte „sukňu“, ktorou stojan zakryjete. Stromček tak bude vyzerať omnoho vianočnejšie.

ozdoby_na_vianocny_stromcek(7) ozdoby_na_vianocny_stromcek(9)