Pestujte teraz lacnejšie, objednajte si záhradný fóliovník a získavate dopravu ZADARMO 🌱 Vyberte si z najlepšej ponuky záhradných fóliovníkov a príslušenstva na Bestente s doručením do 24 hodín. 👌 Akcia platí do 30.4.2024

Najčastejšie chyby pri používaní nožnicového stanu: Ako im prechádzať?

Výber vhodného nožnicového stanu sme už v našej bestent poradni rozoberali. Aby mal váš nožnicový stan čo najdlhšiu životnosť, je potrebné ho správne rozbaliť, zložiť, používať a samozrejme aj zložiť. Najčastejšie chyby pri používaní nožnicového stanu, na ktoré si posvietime dnes, spôsobujú jeho poškodenie a radikálne ovplyvňujú to, ako dlho vám bude slúžiť. 

Toto je rozdelenie nožnicových stanov

DSC_9226kopia 

Nožnicový stan za žiadnych okolností nie je jednorazová investícia, preto veríme, že vám záleží na jeho životnosti rovnako ako nám záleží na vašej spokojnosti. Preto sme pre vás pripravili ten návod. Pomôže vám eliminovať poškodenia a predísť tak zbytočným reklamáciám a sklamaniu. Začneme postupne od samotného rozbaľovania zásielky, cez rozkladanie až po skladovanie a údržbu nožnicového stanu.

Chyby pri rozbaľovaní nožnicového stanu 

Pred samotným odoslaním zásielky je u nás stan starostlivo zabalený a skontrolovaný, čím sa minimalizujú vady, ktoré môžu nastať pri preprave. Prvou chybou, ktorej sa mnohí pri rozbaľovaní stanu dopúšťajú, je rýchle a neuvážené zaobchádzanie s nožom alebo inými ostrými predmetmi. 

Vtedy sa veľmi často poškodí krycia plachta, ktorá je zabalená na vrchu. Môže ísť aj o veľmi nepatrné natrhnutie tkaniny, ktoré spočiatku nie je viditeľné, avšak vplyvom počasia alebo samotným používaním, sa toto natrhnutie prejaví. 

 IMG_20200721_192002  IMG_5484

Najčastejšie chyby pri rozkladaní nožnicového stanu

Spolu s konštrukciou a krycou plachtou je dodávaný aj návod na rozloženie nožnicového stanu. Je dôležité postupovať presne podľa návodu. Chyba, ktorej sa treba vyvarovať, je násilné rozťahovanie konštrukcie. Nerobte nič nasilu. Ak rozkladáte stan prvýkrát, pripravte sa na to, že vám to zaberie viac ako minútu. Pokojne si prezrite návod, skontrolujte si všetky časti nožnicového stanu a poďme na to.

 image1_1

navod2

Najčastejšie chyby pri skladaní nožnicového stanu

  • rozkladanie stanu bez pomoci - na roztiahnutie konštrukcie si vždy zavolajte pomocníkov. Žiadnu nadľudskú silu na to potrebovať nebudete, no je dôležité, aby ste stan rozložili rovnomerne.
  • násilná manipulácia s konštrukciou - ako sme už spomínali, prvé rozloženie môže byť náročnejšie, preto je skvelé, aby ste si konštrukciu dobre obzreli a vyhli sa tomu, že sa vám zachytí o nerovnosti. Rozloženie konštrukcie je veľmi hladké, preto v prípade, že to nejde “ako po masle”, skontrolujte, či nenatrafíte na fyzickú prekážku.
  •  naťahovanie strechy - strecha je vyrobená z kvalitného materiálu, no ak ju budete silou ťahať cez celú konštrukciu, veľmi ľahko si v nej narobíte dierky. Najjednoduchší a najbezpečnejší spôsob je preto roztiahnuť konštrukciu len z časti a následne na ňu položiť strechu. Vyhnite sa ťahaniu plachty po konštrukcii. Strechu upevnite na horné rohy a postupne ju rozťahujte ďalej.
  •  vyťahovanie nôh stanu - konštrukcia stanu je pevná a samozrejme má svoju váhu. Preto nikdy nevyťahujte nohy stanu po jednej. Zavolajte si pomocníkov a nôžky do požadovanej výšky vyťahujte zrkadlovo (vždy na jednej strane) alebo ak máte pomocníkov hneď štyroch, zvládnete to celkom ľahko. 
20180712_190513 20200814_131138 IMG_20200624_094147_resized_20200625_101220154

Váha stanu by nikdy nemala spočívať len na jednej strane alebo len na jednej nohe. Či už počas inštalácie alebo pri silnom vetre. Plechy sa vám ohnú a stan budete mať problém zložiť. Ak chcete nožnicový stan používať celé leto alebo potrebujete pevný stan na výstavu či predajný stánok na jarmok, vyberajte si podľa hrúbky konštrukcie.

P1120559 P1120554 P1120556

Profil nohy a hrúbka nohy stanu sa líši podľa jeho typu:

 

V skratke: že čím má noha väčšiu hrúbku, tým je konštrukcia stanu odolnejšia. Neznamená to však, že zvládne akékoľvek zaobchádzanie alebo poveternostné podmienky.

 Ako správne používať nožnicový stan

Ak ste stan rozbalili správne a strecha sa vám krásne natiahla, môžete si začať užívať všetky jeho vlastnosti a výhody. Ako stan správne používať?

Strecha stranu a jeho steny (ak je nimi vybavený) sú spotrebný materiál. Podobne ako čokoľvek vyrobené z textilného materiálu, majú svoju životnosť. Napríklad, ak je stan vystavený neustálemu slnečnému žiareniu, môže farba jemne vyblednúť. Ak postavíte stan pod opadavý strom, môže sa stať, že mach či iné prírodné čiastočky strechu alebo steny stanu znečistia. 

Najväčším nepriateľom nožnicových stanov je počasie. Nožnicový stan je síce pevný a odolný, ale nie je nezničiteľný

 IMG_1956_2

Ako predísť poškodeniu stanu? 

  •  nevystavujte stan nárazovému vetru, krupobitiu a intenzívnemu dažďu
  • ak je to čo i len trošku možné, postavte stan tak, aby bol aspoň z jednej strany chránený pred vetrom
  • pri silnejšom vetre (1-10 km/h) používajte upevňovacie kolíky
  • pri silnom vetre (10-30 km/h) používajte záťažové vaky
  • pri vetre s rýchlosťou 30 km/h a viac stan nepoužívajte
  • nikdy neskladajte mokrý stan - plachty a strechu skladajte iba ak sú úplne suché, inak by sa mohla vytvoriť pleseň. 

 received_598789914403697

Nárok na reklamáciu stanu pri nedodržaní týchto prevádzkových pokynov zaniká.

Chyby pri skladovaní nožnicového stanu

Aj správne uskladnenie stanu vplýva na jeho životnosť. Hlavne v prípade, ak stan uskladňujete na zimné obdobie. Každé skladanie, rozkladanie a skladovanie stanu si vyžaduje precízny prístup. Ak tomu tak nie je, kvalita stanu sa rýchlo znižuje.

Stan skladujte na suchom a chladnom mieste. Vďaka chladu sa znižuje aktivita mikroorganizmov a tvorba plesní sa tak obmedzí na minimum. Dôležité je stan ochrániť aj pred škodcami. Ak je to možné uložte stan na miesto, kde sa k nemu nedostane hmyz. Nezabudnite ho tiež dôkladne zabaliť prenosnej tašky.

Nikdy neskladujte mokrý alebo vlhký stan! 

Nuzkovy 3x3m 

Najčastejšie problémy pri nesprávnom používaní a skladovaní stanu

  • drobné alebo väčšie dierky - stan mohol byť napadnutý moľami alebo myšami, drobné dierky sa vyskytujú v prípade “poškriabania” strechy o konštrukciu, pri jej násilnom naťahovaní na konštrukciu.
  • nepravidelné škvrny - plachty boli pravdepodobné uskladnené vlhké alebo mokré, alebo na vlhkom mieste
  • tmavý film na povrchu plachtovín - je najčastejšie spôsobený prachom a špinou, ktorá vzniká pri “voľnom” uskladnení stanu bez vhodného obalu 

 20160720_172542

Veríme, že vám takto aspoň trošku pomôžeme pri tom, aby ste zo svojho nožnicového stanu vyťažili čo najviac. V prípade akýchkoľvek otázok a nejasností sa na nás obráťte prostredníctvom chatu, mailu alebo telefonicky.