Pestujte teraz lacnejšie, objednajte si záhradný fóliovník a získavate dopravu ZADARMO 🌱 Vyberte si z najlepšej ponuky záhradných fóliovníkov a príslušenstva na Bestente s doručením do 24 hodín. 👌 Akcia platí do 30.4.2024

Ako sadiť cesnak?

Cesnak neodstraší len Draculu! Je to zdravé a liečivé superjedlo, ktoré by ste mali vo vašej kuchyni mať vždy k dispozícii. Najlepšie je, že z jedného cesnaku môžete vypestovať 10-12 plodín. Je to veľmi účinná a jednoduchá zelenina, ktorej sa perfektne darí vo fóliovníku. Naučte sa, ako pestovať cesnak vo vašom fóliovníku! Naše všeobecné pestovateľské rady pre pestovanie vo fóliovníku nájdete v článku Pestovanie pre začiatočníkov vo fóliovníku.

 

Výhody cesnaku

  • Cesnak je prírodné antibiotikum a označuje sa za superpotravinu.
  • Obsahuje Alicín: to je zmes, ktorá vzniká pri pučení a mletí cesnaku. Pomáha zlepšiť množstvo zdravotných problémov, ako aj bojovať proti závažným poruchám, ako sú rakovina a ochorenia srdca.
  • Účinný pri eliminácii kmeňov baktérií vrátane E. coli, Staphylococcus a salmonely. E

 

Škodcovia zriedkavo spôsobujú problémy pri pestovaní cesnaku, pretože sám cesnak je prírodný repelent proti škodcom! Dokáže udržať v dostatočnej vzdialenosti aj mravce, komáre, kliešte, muchy a iný hmyz.

Kedy sadiť cesnak?

Tradične sa pestuje v najkratších dňoch roka a zbiera sa v najdlhších dňoch roka. S fóliovníkom/skleníkom však už nemusíte čakať na ročné obdobia. Ako sadiť cesnak na jeseň, na zimu, či na jar sa dozviete priamo v našej Pestovateľskej rubrike – Praktický prehľadný kalendár pestovania zeleniny.

 

  • Neskorá jeseň

 

Vo všeobecnosti je možné sadiť cesnak buď neskoro na jeseň, tesne pred začiatkom zimy a mrazov alebo skoro na jar po rozmrznutí pôdy. Zvyčajne sa odporúča sadenie cesnaku na prelome októbra a novembra. Vtedy má cesnak dostatok času zakoreniť, ale nie príliš veľa času na to, aby vyklíčil. Skoršie jesenné sadenie by mohlo spôsobiť, že vyklíčený cesnak by zničil mráz a určite by to ovplyvnilo množstvo úrody. Jesenné odrody cesnaku sa následne zbierajú pomerne skoro – už v júli a tak si čerstvý cesnak vychutnáte už v lete a navyše vám po zbere ostane voľné miesto na políčku, kam môžete zasadiť ďalšie zdravé rastlinky. 

 

  • Skorá jar

 

Ak však pri pestovaní cesnaku nepotrebujete tento „náskok“, môžete zvoliť sadenie cesnaku na prelome februára a marca. Pri neskoršom sadení v priebehu apríla sa výrazne znižuje množstvo úrody, ktorú na jeseň z takéhoto sadenie budete zbierať. 

Kde sadiť cesnak?

Sadenie cesnaku vo fóliovníku

Pestovanie cesnaku je prekvapivo jednoduché, pretože cesnak je jednou z najnenáročnejších plodín, ktoré môže človek vyprodukovať v skleníku alebo na záhrade. Cesnak patrí do kategórie plodín s názvom cibuľa/pór. Rôzne odrody si vyžadujú rôzne podmienky, no jednoznačným základom pre všetky je dostatok organických živín a slnečného svetla.

Vedeli ste, že na toto si pri sadení cesnaku máte dať pozor? 

Všeobecné zásady pestovania vo fóliovníku, rady o vhodných podmienkach, či informácie o škodcoch nájdete v našej Bestent Pestovateľskej rubrike, v článku Pestovanie pre začiatočníkov vo fóliovníku. Čo sa týka cesnaku, pozor by ste mali dať na to kam cesnak sadíte. Výber vhodného miesta závisí aj na tom, aké plodiny boli v posledných rokoch na danom mieste pestované. Určite nesaďte cesnak na miesto, kde sa v priebehu posledných štyroch rokov sadili cibuľoviny (vrátane cesnaku). Pôda je po štyroch rokoch pestovania rovnakej plodiny naozaj vyčerpaná a treba ju nechať oddýchnuť, odzrkadlí sa to aj na poklese úrody. Ideálne je zvoliť miesto, kde sa predchádzajúcu sezónu pestovali nenáročné plodiny ako oziminy, vika, horčica, repa, či listová zeleniny. A pamätajte aj na to, že nie je vhodné pestovať cesnak v blízkosti cibule, aby sa medzi nimi neprenášali prípadné choroby.

Požiadavky na pôdu

Teplota pôdy by mala byť medzi 4 a 10 °C. Preto môžete cesnak pestovať vo fóliovníku po celý rok, ak máte zdroj tepla.

Cesnak je koreňová plodina, preto uprednostňuje bohatú kyprú pôdu alebo hlinitú ornicu s hodnotou pH 6.5 až 7.0. Môžete si to skontrolovať testom pôdy. Zmeria, ktoré živiny sa nachádzajú vo vašej pôde pred tým, ako budete rastlinu sadiť.

Požiadavky na osvetlenie

Cesnak si vyžaduje veľa slnečného žiarenia. Pred sadením sa uistite, že vybrané miesto poskytuje dostatočné svetlo. Ak používate police, nesaďte ich na najnižšiu úroveň.

Stačí postupovať podľa týchto 4 jednoduchých krokov:

  1. Strúčiky cesnaku oddeľte z čerstvej hlavičky: Nepoškoďte strúčiky v ich strede, kde sa pripájajú k základni. Najjednoduchším a najšetrnejším spôsobom rozdeľovania hlavičky cesnaku na strúčiky je opatrné rozdelenie hlavičky prstami. Ak dôjde k zničeniu základne, nebude sa vyvíjať. Tiež musíte použiť zdravú hlavičku cesnaku. Oddelené cesnakové strúčiky určené na sadenie nie je potrebné šúpať, práve naopak uistite sa, že si každý strúčik udržiava šupky.
  2. Zatlačte každý strúčik cesnaku do pôdy: Ako hlboko sadiť cesnak? Ideálna hĺbka je približne osem centimetrov. Nasmerujte zahrotené špičky smerom nahor a koreňovú stranu nadol. Smerovanie je veľmi dôležité, pretože do výraznej miery ovplyvňuje výnosy pestovania. Ak je strúčik cesnaku zasadený ležmo znižuje sa množstvo vypestovanej úrody. Ak strúčiky nezatlačíte, ale iba uložíte, oberáte sa možný výnos. Ďalším významným faktorom, ktorý ovplyvňuje množstvo úrody cesnaku je hustota zasadených strúčikov. Strúčiky by sa mali nachádzať v riadkoch vzdialených približne 30 centimetrov od seba a v jednotlivých riadkoch saďte strúčiky vo vzdialenosti približne 15 cm navzájom od seba. Samozrejme je vždy vhodné overiť si tieto vzdialenosti vzhľadom na pestovanú odrodu cesnaku.
  3. Zakryte strúčiky cesnaku mulčom: Uložte organický mulč, ako sú suché listy alebo seno. Pomáha to vyživovať rastliny a zároveň udržiavať pôdu chladnú a vlhkú.
  4. Ošetrite strúčiky cesnaku alebo prihnojte kompostom: Opakovane hnojte tesne pred tým, ako začnú hlavičky pučať, alebo ak spozorujete žltnutie listov.

 

 

Tipy a triky na pestovanie cesnaku

  • Zasaďte väčšie strúčiky cesnaku. Menšie strúčiky zaberajú rovnako veľa miesta ako väčšie kusy v „semiačikovej posteli“, ale produkujú oveľa menšie hlavičky.
  • Ak sa chystáte po zbere ešte raz vysievať cesnak, zhromaždite niektoré z najväčších, najlepšie formovaných hláv.
  • Spôsobom ako zabezpečiť bohatú úrodu je, aby sa cesnak pestoval na mieste, kde bude mať pravidelné slnečné svetlo.
  • Cesnak sa zvyčajne pestuje v čistej pôde bez buriny, preto je potrebné tesne pred výsadbou pôdu kultivovať, ak si nevyberiete tácky na predpestovanie semien vo fóliovníku. Strúčiky cesnaku oddeľte tesne pred sadením, najlepšie do 24 hodín, aby sa koreňové uzlíky nevysušili. Strúčiky sa tak rýchlejšie zakorenia.
  • Cesnak zakúpený v obchode s potravinami nepoužívajte ako materiál na sadenie. Nemusí byť vhodnými odrodami pre vašu oblasť a väčšina sa ošetruje na dlhšiu dobu uskladnenia a použiteľnosti, čo znamená, že zakorenenie potrvá podstatne dlhšie.
  • Keď cesnak začne kvitnúť, odrežte výhonky, pretože ich ponechanie môže zapríčiniť menšie hľuzy.

Bežné problémy s pestovaním cesnaku

Cesnak nerastie naplno keď musí súperiť s konkurenciou, preto sa uistite, že okolo neho nie je burina.

Biela hniloba je huba, ktorá môže v chladnom prostredí udrieť na cesnak. Napáda spodné časti koreňov a listov. Dá sa vyriešiť otáčaním plodín.

Roztoče v hlavičkách málokedy cesnak poškodia. Kŕmia sa na steblovitých základoch a hlavičkách. Ak chcete tieto roztoče zabiť, možno budete chcieť pokračovať v striedaní plodín.

Niekedy môžu byť problémom aj vtáky. Môžu zničiť sadenice, výhonky cesnaku a listy. Vo fóliovníku by to však nemal byť problém.

Požiadavky na zavlažovanie

Ak je pôda suchá, jednoducho ju zavlažte vodou (približne každé štyri dni). Nikdy nenalievajte vodu na koruny. Znížte intenzitu zavlažovania, keď prestane produkovať čerstvé listy a začne sa vyvíjať hlavička.

Zber a uskladnenie cesnaku

Znakom pre zber je pozorovanie žltých korún predtým, ako sa úplne vysušia. Hlavičky sú zrelé, keď väčšina nízko visiacich listov zhnedne, závisí to však od pestovanej odrody. Keď listy začnú hnednúť, začnú opadávať. Zbierajte pred opadaním všetkých listov alebo keď má rastlina štyri až päť listov. Kopte, nevytrhávajte! Náš kalendár vám pomôže zorientovať sa pri vhodnom čase zberu.

Počas zberu by nemala byť príliš mokrá a mala by sa ľahko rozdrobovať. Nezabúdajte, že ľahkomyseľný zber môže poškodiť kvalitnú plodinu cesnaku. Na vykopávanie použite rýľ, vidly alebo lopatku, aby ste nadvihli hlavičku z pôdy a potom ju vytiahli. 

Takto vybraný cesnak očistite od hrubej hliny a nechajte na vzdušnom mieste odležať. Približne po týždni odstrihnite korienky a skráťte stonky tak aby ich bolo možné zviazať do stohov. 

Zviazané stohy zaveste na suché, tmavé, ale vzdušné miesto. Takýto postup zabezpečí správne dozretie a vysušenie cesnaku, dôležité pre živiny, chuť i dlhú životnosť skladovanej úrody. 

Vhodné je počas procesu sušenia stonku približne dvakrát postupne skrátiť. Po troch až štyroch mesiacoch sušenia môžete stonky skrátiť úplne a skladovať cesnak na suchom a tmavom mieste v košíku alebo debničke pri stálej nízkej teplote.