Pestujte teraz lacnejšie, objednajte si záhradný fóliovník a získavate dopravu ZADARMO 🌱 Vyberte si z najlepšej ponuky záhradných fóliovníkov a príslušenstva na Bestente s doručením do 24 hodín. 👌Akcia platí len do 31.3.2024

Ako sadiť šalát?

Šalát je perfektná rastlina na pestovanie vo vašom fóliovníku. Táto listnatá rastlina má rada chladné prostredie. Preto nemusíte pre tento typ rastliny v zime svoj fóliovník/skleník zohrievať natoľko ako pri iných rastlinách. Táto zelenina vhodná do chladnejšieho prostredia dorastá do podoby rôznych tvarov a počas sezóny vám poskytne živiny. Šalát je bohatý na foláty, mangán, vitamíny A, C, K, a vlákninu. Používa sa ako súčasť mnohých šalátových jedál, hoci šéfkuchári na celom svete ho používajú aj v polievkach, wrapoch a sendvičoch. Rady o pestovaní pre začiatočníkov vo fóliovníku nájdete tu. Pozrime sa teraz na to, ako môžete pestovať šalát vo fóliovníku

Existuje naozaj široká paleta rôznych typov šalátov. Všetky však spoločne zaraďujeme do kategórie šalátov a listovej zeleniny. Pestovanie šalátov má vo všeobecnosti podobné charakteristiky. Výber odrody je založený predovšetkým na tom, čo komu viac chutí. Jednotlivé typy šalátov sa odlišujú vo farbe, tvare ale predovšetkým v chuti. Všeobecné zásady ako pestovať šaláty nájdete nižšie a aby sme vám uľahčili výber a pomohli vám zorientovať sa pri najvhodnejšom čase siatia, výsadby i zberu, pozrite si náš Prehľadný kalendár pestovania zeleniny.

Výsadba šalátu vo fóliovníku

  • Sadenie do pôdy: Zasaďte šalátové semená hneď, ako bude pôda životaschopná, najlepšie jeden alebo dva týždne pred posledným jarným mrazom, hoci môžete začať aj o niečo skôr, pretože podmienky vo fóliovníku poskytujú primeranú ochranu pred vplyvmi počasia.
  • Výsev do semenných tácok alebo nádob: Semená rozmiestnite na pôdu v semennej tácke. Potom zasypte semená tenkou vrstvou pôdy, pričom ju prstami jemne zatlačte nadol.
  • Semená je možné rozosiať v riadkoch, ktoré sú od seba vzdialené približne 30 centimetrov, a v jednotlivých riadkoch by mali byť semená od seba vzdialené 10-40 centimetrov. Vzdialenosť závisí aj od odrody. Napríklad, uprednostňovaný rozstup pri hlávkovom šaláte je 20 centimetrov, zatiaľ čo voľne pestovaným odrodám sa dobre darí, keď sa sadia 20-40 centimetrov od seba.
  • Semená pokryte pôdou v hrúbke približne jeden centimeter a polejte vodou. Aby sa zabezpečila správna klíčivosť, teplota pôdy by mala byť v rozsahu 18 až 21 stupňov Celzia.

 

Tipy a triky

  • Na pestovanie šalátu vo vašom skleníku počas celého roka budú potrebné umelé metódy, ako vykurovanie alebo chladenie
  • Váš fóliovník môže mať ventilačné systémy, ktoré je možné prispôsobiť podľa vonkajšej teploty.
  • Aj keď sneh nemusí byť nevyhnutne pre šalát škodlivý, nevystavujte ho vysušujúcemu chladu, pretože by ho to mohlo zničiť.
  • Pestovanie cesnaku alebo pažítky v blízkosti šalátu umožní ľahšiu kontrolu nad výskytom vošiek.
  • Bezpečný prístup k elektrickej energii je veľmi dôležitý. Môžete zakopnúť o niektoré predlžovacie káble na napájanie umelých zdrojov tepla a svetla.

Bežné problémy

Hlávkový šalát je náchylný na niektoré bežné problémy, ako sú „útoky“ ucholakov, lariev a vošiek. V našej ponuke nájdete rôzne postrekovače, stačí si vybrať. Aj hlodavce a králiky vedia narobiť poriadnu škodu, no aj na to máme riešenie. Vyberte z našich odpudzovačov škodcov.

Listy dospelého šalátu horknú, drevnatejú a rýchlo sa môžu kaziť, preto ich kontrolujte každý deň.

Pred oteplením v letnom období zakryte hlávkový šalát tieniacou tkaninou, ktorá oneskorí tendenciu rastlín usušiť sa a predĺžite tak zber úrody do horúceho leta.

Požiadavky na teplotu pri pestovaní šalátu

Počas celého dňa udržiavajte teplotu vo fóliovníku/skleníku v rozsahu 10 až 21 stupňov Celzia. Ak sa vonku oteplí, otvorte dvere, aby sa vzduch v interiéri ochladil. Vynikajúce večerné teploty sú v rozsahu 7 stupňov Celzia až 12 stupňov Celzia. Šalát dokáže odolávať krátkym striedajúcim sa obdobiam pri 2 stupňoch Celzia, najmä ak je chránený vnútri fóliovníka. Niekoľko dní pri 32 stupňoch Celzia šalát síce zaťaží, ale pravdepodobne ho nezničí. Počas teplých období udržiavajte pôdu navlhčenú a zabezpečte dostatočný prísun chladného vzduchu.

Zavlažovanie

Šalát vyžaduje dostatočné zavlažovanie počas všetkých štádií rastu. Semenné tácky pokropte vodou a dbajte na to, aby bola pôda navlhčená a dobre odvodnená. Na automatické zvlhčovanie šalátu môžete použiť rozprašovací systém bez príliš veľkej vlhkosti. Optimálne raz za týždeň.

Sadenice majú úžitok z pokropenia ihneď po presádzaní ľahkým roztokom morských rias alebo emulzie rýb. Šalát, ako aj iné zelené rastliny, má plytké korene a rýchlo sa vyvíja. Vyžaduje stály prístup vody, aby sa vyprodukovali jemné, lahodné listy.

Pôda

Šalátu sa značne darí v bohatej, ílovitej pôde, ktorá zahŕňa množstvo organického materiálu. Pred sadením môžete použiť vidličku na nahnojenie pôdy. Dobre sa mu darí v bohatej, dobre odvodnenej pôde s pH pôdy v rozsahu od 6.0 do 7.0. Pôda by mala byť neustále navlhčená. Vysievanie semien každý týždeň vám určite zabezpečí viac šalátu, ako budete vládať skonzumovať. Postupný výsev je najjednoduchším spôsobom na zvýšenie uspokojivých výsledkov.

Osvetlenie

Šalát vyžaduje denné svetlo. Umiestnite svoj fóliovník/skleník na miesto, kde sa každý deň dostane aspoň šesť hodín priameho slnečného svetla, alebo môžete investovať do osvetľovacej súpravy. Najlepšie je miesto smerujúce na juh.

Zber

Pretože šalát je najlepší jemný, odporúča sa zber tesne pred dosiahnutím úplnej zrelosti. V prípade rímskeho šalátu a maslovej odrody šalát zberajte tak, že najskôr odrežete vonkajšie listy, ak chcete, aby časom poskytli viac listov. Najlepšie je zberať šalát skoro ráno predtým, ako sa jeho listy vystavia slnečnému žiareniu.