Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

Ako sadiť cviklu

Vytvára poctivý vitamínový zásobník, ozvláštni každú záhradku i šalátový tanier. Cvikla je nenáročná zelenina na pestovanie a jej benefity ďaleko prevyšujú úsilie, ktoré musíte vynaložiť pri starostlivosti o ňu. Ako sadiť cviklu a prečo je obľúbenou položkou na zozname zdravých potravín?

Cvikla, tiež nazývaná červená repa, je druh koreňovej zeleniny, ktorá si až tak nepotrpí na kvalitu pôdy. Klíči pomerne rýchlo, dokáže vzísť už dva týždne po vysiatí. Osvojte si nápomocné tipy a triky, vďaka ktorým bude pestovanie cvikly jednoduchšie.

Male farmer holds a wooden crate full of freshly picked beets. Premium Photo

Kedy sadiť cviklu?

Cviklu je možné pestovať vo všetkých klimatických pásmach, so sadením treba začať v jari. Je lepšie počkať, kým odznejú posledné jarné mrazy, vhodným obdobím na vysádzanie červenej repy je polovica apríla. 

Celý proces viete urýchliť tak, že si semienka zasadíte najprv do kvetináča. Keď budete mať istotu, že mrazivému počasiu odzvonilo, vysadíte ich do záhradky. Posledné sadenie môžete uskutočniť na konci leta. Vegetačné obdobie cvikly je obvykle 60 – 120 dní. Všetko závisí od toho, pre akú odrodu červenej repy sa rozhodnete.

Ako sadiť cviklu

cvikla patrí k rastlinám takzvanej druhej trate (má rada takú pôdu, ktorá bola organicky pohnojená v predošlom roku)

cviklu by ste mali pestovať na miestach, kde už boli predtým vysadené plodiny, ako sú napríklad paradajky, uhorky či zemiaky

nie je náročná na polievanie ani hnojenie, zalievať stačí v období väčšieho sucha, po vysadení v jarnom období  si potrebnú vlahu načerpá z pôdy

nemá rada kyslé ani kamenisté pôdy

keď začnú vychádzať prvé rastliny cvikly, mali by ste ich pretrhať, aby mohli plody cvikly dobre rásť

Semienka cvikly môžete vysádzať aj vo vlastnom parenisku, fóliovníku či sadbovači. Pokiaľ ste v tomto smere začiatočník, osvojte si predtým základné body, ktoré vám pomôžu pri starostlivosti o vaše rastliny.

Aby ste sa lepšie zorientovali vo výsadbe, nahliadnite do nášho kalendárového sprievodcu pestovaním. 

Náš tip: Pre správny a rýchlejší rast semien cvikly je vhodné použiť takzvaný výsevný pásik. Obsahuje dusíkaté hnojivo, ktoré podporuje lepší rast mladých rastlín. Chcete ušetriť v záhrade ešte viac času? Zaobstarajte si ručnú sejačku pre výsevné pásiky. 

Celý proces vysádzania dokáže zjednodušiť výsevná latka. Pomocou nej vytvoríte potrebnú brázdičku, do ktorej umiestnite semienka červenej repy. 

Organic beetroots on a wooden platter isolated on grey concrete background. Free Photo

Ako sa pestuje cvikla v záhrade

  • Vyberte si slnečné miesto vo vašej záhrade.
  • Pripravte si pôdu na sadenie a semienka cvikly umiestnite približne 1 centimeter do zeme.
  • Jednotlivé riadky, v ktorých ste cviklu vysadili, by mali byť od seba vzdialené aspoň 30 centimetrov.
  • Pôdu s vysadenou cviklou zalievajte pravidelne. Dbajte však na to, aby ste zeminu zbytočne neprelievali.

 

Ako sadiť cviklu v kvetináči

  •  Vyberte si kvetináč vysoký najmenej 20 centimetrov a široký 30 – 50 centimetrov a umiestnite ho na slnečné miesto.
  • Semienka zasaďte približne 1 centimeter do zeme a zalejte vodou.
  •  Keď budú sadenice aspoň 3 centimetre vysoké, oddeľte zoskupené zväzky a zasaďte ich do záhrady, prípadne do nového kvetináča.

 

Ako skladovať cviklu

Cviklu zasadenú na jar môžete zberať počas celého leta. Buľvy cvikly sa dajú použiť na okamžitú konzumáciu, sú vhodné takisto na zaváranie. Ak si chcete uskladniť cviklu na zimu, odporúča sa vyberať plodiny, ktoré sú úrodou z neskoršieho vysádzania. Plodinu vyberajte zo zeme opatrne, koreň nezrezávajte.

Náš tip: Buľvy cvikly na zimu odporúčame uchovávať v chladnejšom a vlhkom prostredí, ideálne v piesku, ktorý umiestnite do pivnice. Ak vytvoríte dobré podmienky na skladovanie cvikly, vydrží vám až do jari.  

Beetroot juice on wooden table Free Photo

Cvikla a jej účinky

Okrem toho, že červená repa dodá vášmu tanieru chuťovú a vizuálnu šťavu, je vysoko výživná. Obsahuje veľa minerálov a vitamínov, je dobrým zdrojom vlákniny, ale zároveň má nízky obsah kalórií a tuku. Cvikla disponuje vysokým podielom dusičnanov, ktoré udržiavajú krvný tlak v norme. Ak ju zaradíte do vášho jedálnička, vaše zdravie sa vám skôr či neskôr poďakuje.