Pestujte teraz lacnejšie, objednajte si záhradný fóliovník a získavate dopravu ZADARMO 🌱 Vyberte si z najlepšej ponuky záhradných fóliovníkov a príslušenstva na Bestente s doručením do 24 hodín. 👌 Akcia platí do 30.4.2024

Ako sadiť petržlen: Kompletný sprievodca pre začiatočníkov i pokročilých

Petržlen nie je náročný na starostlivosť, ľahko ho vypestujete v záhradách, ale aj vo väčších balkónových kvetináčoch. Petržlen patrí ku koreňovej zelenine a vo väčšine domácností predstavuje neodmysliteľnú súčasť potravinových zásob. Ak si osvojíte zopár základných princípov, o pár mesiacov sa budete môcť tešiť z kvalitnej úrody.

Ako sadiť petržlen a kedy je najvhodnejší čas na jeho zber? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

Čo by ste mali pred sadením petržlenu vedieť?

  • miluje skôr chladnejšie klimatické podmienky
  • potrebuje pravidelné zavlažovanie
  • semená petržlenu klíčia pomalšie (3 – 4 týždne) 
  • petržlen môžete zbierať 18 – 20 týždňov po vysadení

Ako správne sadiť petržlen

Na začiatok je potrebné uvedomiť si, že petržlen je odolný voči zime a nízkym teplotám, preto ho môžete nechať v záhrade aj prezimovať. Tí, ktorí chcú svoje zeleninové kráľovstvo posunúť na vyšší pestovateľský level, môžu semienka petržlenu zasadiť aj do vlastného pareniska či fóliovníka, kde im dokážu vytvoriť takisto vhodné prostredie na rast. 

Pre petržlen je typické dlhšie klíčenie, v časovom horizonte to môže predstavovať až jeden mesiac. Dlhšie klíčenie petržlenu majú na svedomí takzvané furokumaríny. Semienka petržlenu vylučujú tieto chemické látky, ktoré bránia klíčeniu buriny.

Vo všeobecnosti sa preto odporúča semená petržlenu pred samotným sadením namočiť na 12 hodín do teplej vody, aby ste celý proces naštartovali skôr.

Náš tip: Pre správny a rýchlejší rast semien petržlenu je vhodné použiť takzvaný výsevný pásik. Obsahuje dusíkaté hnojivo, ktoré podporuje lepší rast mladých rastlín. Chcete ušetriť v záhrade ešte viac času? Zaobstarajte si ručnú sejačku pre výsevné pásiky. 

Celý proces vysádzania dokáže zjednodušiť výsevná latka. Pomocou nej vytvoríte potrebnú brázdičku, do ktorej umiestnite semienka petržlenu. 

Sadíte semienka priamo do zeme v záhrade? Ideálny čas na výsadbu je v tomto prípade koniec marca. Pri sadení nechajte medzi jednotlivými semenami vzdialenosť 3 – 4 centimetre, medzi riadkami dodržte rozostup aspoň 30 centimetrov, aby mali korene petržlenu dostatočný priestor na rast.

Pre lepšie zorientovanie sa vo výsadbe nahliadnite do nášho komplexného sprievodcu pestovaním. 

Kedy zasadiť petržlen?

V chladnejších klimatických podmienkach môžete semená petržlenu zasiať od konca zimy do konca leta, prípadne až do začiatku jesene. Pokiaľ pestujete petržlen v teplejších oblastiach s tropickou alebo subtropickou klímou, môžete začať sadiť kedykoľvek od konca leta do skorej jari.

Ako pestovať petržlen v záhrade

  • Dôležitým faktorom je výber správneho miesta. Na vysádzanie petržlenu si zvoľte slnečnú časť vašej záhrady.
  • Pôdu pred sadením petržlenu dôsledne prekyprite a zbavte sa veľkých kusov hliny. Petržlen zbožňuje mäkkú pôdu bez akýchkoľvek kameňov a hrúd.
  • Vykopte približne 6-milimetrovú jamku, do ktorej umiestnite osivo. Prikryte ho, uhlaďte pôdu a jemne zalejte vodou.
  • Petržlen nezabudnite pravidelne polievať. Nedovoľte, aby semienka vyschli.
  • Po zhruba mesiaci urobte selekciu sadeníc petržlena – slabšie kusy vytiahnite a medzi jednotlivými rastlinami nechajte priestor 7 – 10 centimetrov.
  • Do záhrady sa skôr hodí petržlen koreňový /petržlen záhradný (zúžitkujete listy aj koreň). Tento druh petržlenu si pýta hlbšiu pôdu, preto sa mu bude dariť lepšie v takomto priestranstve.

Ako sadiť petržlen v kvetináči

  • Kvetináč umiestnite na slnečné miesto v záhrade alebo na balkóne.
  • Semienka umiestnite 6 milimetrov hlboko. Prikryte ich, uhlaďte pôdu a jemne zalejte.
  • Petržlen v kvetináči si takisto vyžaduje pravidelné polievanie. Po mesiaci, rovnako ako aj pri koreňovom petržlene, sadenice prerieďte. Slabé sadenice jemne vytiahnite a medzi rastlinami opäť nechajte 7 – 10 centimetrov.
  • V kvetináči si svoj domov nájde skôr petržlen vňaťový/ petržlen kučeravý. Na svoj rast nepotrebuje až tak hlbokú pôdu, keďže z neho zúžitkujete len listy. Petržlenová vňať je skvelým ochucovadlom i dekoráciou. 

Ako sa starať o petržlen

Petržlen nie je potrebné hnojiť počas celého vegetačného obdobia, bazírujte však na pravidelnom polievaní. Pôda by mala byť vlhká najmä počas klíčenia semien petržlenu. Zemina musí byť takisto kyprá a hlboká. 

Petržlen – škodcovia a choroby

Prevencia je základ – platí to v každej oblasti života, pri starostlivosti o petržlen dvakrát toľko. Ako zabrániť problematickým chorobám a škodcom, ktoré môžu prekaziť vaše pestovateľské úsilie? Dôležitá je pravidelná kontrola rastlín a tiež kultivácia záhonu.

Petržlenová vňať sa môže najčastejšie potýkať s plesňovými chorobami. Pri pestovaní petržlenu treba vždy myslieť na výber správneho postreku, ktorý zamedzí vzniku plesní a ochráni vašu úrodu pred rôznymi škodcami.

Veľmi dôležité je aj pravidelné polievanie, treba však dbať na to, aby ste to s vodou nepreháňali. Pri polievaní petržlenu v záhradách odporúčame použiť kvapkovú závlahu. Ako sme už uviedli vyššie, petržlen umiestňujte na slnečné miesta a nesaďte ho príliš nahusto, aby jednotlivé rastliny mohli voľne dýchať. 

Náš tip: Ak sú rastliny vo veľmi zlom stave a vyskúšali ste všetky možnosti na ich záchranu, radšej ich celé zo zeminy vytiahnite a zahoďte.

Kedy zbierať petržlen

Na rozdiel od mrkvy môžete pri petržlene zbierať okrem koreňa aj vňať. Ak potrebujete zúžitkovať iba petržlenovú vňať, odrežte stonky na úrovni zeme. Podporíte tak rast ďalších.

Náš tip: Listy petržlenovej vňate môžete zbierať neustále, pozor však na to, aby ste rastlinu neotrhali úplne a nechali tak priestor pre opätovný rast lístkov.

Čo sa týka koreňových odrôd petržlenu, tie skoré by ste mali zbierať počas septembra, neskoré koreňové odrody petržlenu by ste mali zbierať až v októbri.