Všetko pre vašu domácnosť a záhradu - teraz s dopravou zadarmo! 🚚 Vyberte si z našej ponuky vybavenia pre domácnosť a záhradu a využite dopravu s dopravcom QDL úplne zadarmo. Ponuka platí do 15.09.2024. Nakupujte pohodlne a výhodne ešte dnes!

Ako sadiť kaleráb

Je zdravý, nízkokalorický a ozvláštni nielen domáce polievky, ale aj studenú kuchyňu. Vďaka praktickým radám si ho vypestujete bez väčších námah aj vo vlastnej záhradke. Ako získať kaleráb, ktorý „má šťavu“, kedy ho zasadiť a na čo si treba dať pozor, prezradí náš dnešný sprievodca.

Táto, na prvý pohľad nenápadná, hlúbová zelenina nie je náročný na starostlivosť. Kaleráb si môžete vypestovať v záhrade, na balkóne, ale aj vo vlastnom parenisku či fóliovníku. Priesady kalerábu možno vypestovať v sadbovači.

Pokiaľ patríte k úplným začiatočníkom, naštudujte si najprv podrobný návod na pestovanie zeleniny v domácom prostredí, ktorý sme pre vás pripravili. 

Pestovanie kalerábu – na čo si dať pozor

  • Kaleráb môžete vysádzať približne od polovice apríla až do mája (v závislosti od odrody).
  • Väčší kaleráb nemusí byť zárukou kvality. Vo všeobecnosti platí, že menšie kaleráby sú chutnejšie.
  • Kalerábu sa najlepšie darí v stredne ťažkých pôdach s dostatkom humusu.
  • Na hnojenie kalerábu môžete použiť maštaľný hnoj, ale aj kompost.
  • Nezabudnite na pravidelné polievanie a okopávanie rastlín. Kaleráb nemá rád sucho a zimu.
  • Pozor na pestovanie bielej odrody kalerábov – ak to preženiete s polievaním, hľuzy môžu začať praskať.

 

Výber odrody kalerábu

V záhradách sa najčastejšie stretnete s dvomi druhmi spomínanej zeleniny, a to kalerábom modrým (zvonku môže byť fialový, fialovočervený alebo tiež fialovomodrý) a kalerábom bielym (zvonku je svetlozelenej farby). Pri sadení kalerábu sa riadime tromi hlavnými odrodami – skoré, letné a neskoré.

Skoré odrody kalerábu

Ak sa rozhodnete pre skorú odrodu kalerábu, jeho semienka môžete zasiať už vo februári. Dĺžka vegetačného obdobia takéhoto kalerábu predstavuje 80 – 100 dní. 

Pri výbere skorej bielej odrody kalerábu treba rátať s vegetačnou dobou 90 – 110 dní, vysádzať ich môžete v polovici apríla.

Náš tip: Skoré odrody po zasadení prikryte netkanou textíliou. Tá zabezpečí ochranu pred rôznymi škodcami, zvýši celkovú teplotu a zníži vyparovanie vody.

Letné odrody kalerábu

Pri letných odrodách kalerábu sa semienka sadia v marci alebo v apríli. Dĺžka vegetačného obdobia je 100 – 140 dní. 

Keď preferujete skôr letný zber, zvoľte radšej kaleráb modrý (biele skoré odrody kalerábu neznášajú vyššie letné teploty). Dĺžka vegetácie je 110 dní a môžete ho zasadiť v prvej polovici mája.

Neskoré odrody kalerábu

Dĺžka vegetačného obdobia pri neskorých odrodách je v 130 – 170 dní. Semienka takéhoto kalerábu môžete vysádzať na prelome mesiacov apríl/máj. V prípade jesenného zberu môžete zvoliť aj skoré odrody, zasadiť ich môžete v polovici augusta.

V prípade potreby nahliadnite do nášho veľkého kalendárového sprievodcu pestovaním jednotlivých druhov zeleniny.

Ako sadiť kaleráb v záhrade

  • Vyberte si slnečné miesto s dobre odvodnenou pôdou. Pôdu by ste si mali „predpripraviť“ hnojením ešte v jeseni.
  • Semienka kalerábu sadíme do zeminy po trsoch (2 – 3 semienka) 10 až 15 centimetrov od seba. Medzi jednotlivými riadkami, do ktorých umiestnite semená  kalerábu, zanechajte vzdialenosť  30 – 40 centimetrov.  Semená môžete sadiť do záhona alebo fóliového tunela aj pomocou ručnej sejačky.
  • Pre rýchly a správny výsev použitie výsevnú latku.
  • Zasiate semená kalerábu polejte vodou. Nezabúdajte na pravidelné polievanie. Je veľmi dôležité, aby pôda medzičasom nevyschla a hľuzy kalerábu nezdrevnateli, prípadne nepopraskali (praskanie môže spôsobiť jednorazové veľké množstvo vody)
  • Skoré odrody kalerábu zbierate spolu s listami, keď priemer buľvy dosiahne aspoň 5 centimetrov. Poloskoré a neskoré odrody zbierajte bez listov.

 

Ako sadiť kaleráb v kvetináči

  • Nájdite si kvetináč, ktorý bude hlboký a široký najmenej 30 centimetrov a umiestnite ho na slnečné miesto.
  • Osivo kalerábu, podobne ako pri sadení v záhrade, zasaďte do zeminy po trsoch (2 – 3 semienka).
  • Zasiate semienka kalerábu zalejte vodou a dbajte na pravidelné polievanie. Plody úrody môžete začať zberať v momente, keď bude priemer buľvy kalerábu aspoň 5 centimetrov.

 

Zber kalerábu a jeho uskladnenie

Buľvy kalerábu sa väčšinou zbierajú postupne – prebierkou. Chcete si kaleráb odložiť spolu s listami? Potom je dôležité buľvy rýchlo schladiť, aby listy nezvädli. To platí pre skoré odrody. Poloskoré (letné) a neskoré odrody sa zbierajú bez listov.

Pred uskladnením kaleráb dôkladne očistite a vložte ho do debničky na tmavé a chladné miesto, ideálne do pivnice. Skladujte ho pri teplote 0 – 2 stupne Celzia a pri vlhkosti vzduchu okolo 90%. Ak ho už máte v chladničke, umiestnite ho do zatváracieho vrecúška alebo uzavretej nádoby.

Účinky kalerábu

  •  je dobrým zdrojom vitamínov skupiny B, vitamínu C, draslíka aj železa
  •  pomáha predchádzať infekciám
  •  obsahuje vlákninu
  •  konzumácia kalerábu pozitívne vplýva na črevný mikrobióm
  •  znižuje krvný tlak