Pestujte teraz lacnejšie, objednajte si záhradný fóliovník a získavate dopravu ZADARMO 🌱 Vyberte si z najlepšej ponuky záhradných fóliovníkov a príslušenstva na Bestente s doručením do 24 hodín. 👌 Akcia platí do 30.4.2024

Aké bylinky pestovať na balkóne?

Rozhodli ste sa zatočiť s jednotvárnosťou v panelákovej kuchyni? Alebo vás len láka pestovanie byliniek v byte? Nech je to akokoľvek, vedzte, že pestovať bylinky na balkóne sa skutočne dá. Ukážeme vám, ktoré si vybrať.

Možno ste sa pestovania byliniek na balkóne z nejakého dôvodu doteraz obávali. Faktom však je, že nejde o nič náročné. Základom je dopriať bylinkám také podmienky, aby mohli zdravo rásť. Pozor si dajte aj na to, aké bylinky si zvolíte. Pestovanie byliniek v byte totiž pozná aj isté výnimky, ktoré si s panelákovými priestormi príliš nerozumejú.

Ako pestovať bazalku na balkóne?

Azda najvďačnejšou bylinkou na pestovanie na balkóne je bazalka pravá. Univerzálna pomocníčka nielen v talianskej kuchyni vám bude robiť radosť svojou krásnou zelenou farbou aj nezameniteľnou vôňou. Okrem toho má však aj množstvo liečivých účinkov. Pomôže vám znížiť hladinu glukózy v krvnej plazme, jej antiseptické a analgetické účinky vás potešia v prípade kožných problémov. Bazalka pomáha aj pri bolesti hlavy spôsobenej zápalom prínosových dutín. Jej pestovanie pritom nie je vôbec náročné — vyžadovať si bude len dostatok slnka a vlahy. Dávajte si však pozor na to, aby ste ju neumiestnili do prievanu. Naopak, pomôže jej, ak sa ju rozhodnete nasadiť do kvetináča spolu s paradajkami. V každom prípade, majte na mysli, že bazalka je len jednoročnou rastlinou. Pred zimou sa ju tak zbytočne nepokúšajte zachrániť a kúpte si radšej novú.

bylinky (3)

Ako pestovať mätu na balkóne?

Leto bez mäty? Ako keby ani nebolo! Nasaďte si túto nenáročnú bylinu na balkón a užívajte si jej príjemnú chuť počas horúcich letných dní. Mäta vám príjemne ochutí váš nápoj, ale široké využitie si nájde aj pri varení. Na trhu nepochybne natrafíte na takmer nepreberné množstvo druhov mäty. Dostupná je mäta čokoládová, jahodová, mojito, citrónová, švajčiarska, mandarínková,… Je teda len na vás, ktorú si vyberiete. Pri sadení myslite na jej rozpínavé korene a miesto jej vyhraďte v samostatnom črepníku. Nezabúdajte na pravidelné zalievanie. Aby vám listy mäty nezhoreli, umiestnite ju do polotieňa.

bylinky (5)
 

Ako pestovať pažítku na balkóne?

Na scénu pricháadza ďalšia slovenská klasika — pažítka. Aj ona sa totiž radí medzi bylinky vhodné na pestovanie na balkóne. Pestovanie pažítky v črepníku pritom nie je vôbec náročné. Postačí jej príjemný polotieň a časté zalievanie — vodou v tomto prípade určite nešetrite. Rastlina sa vám odvďačí svojou príjemnou chuťou priam určenou do polievok či šalátov. Pažítka je však vhodná aj do omáčok, vaječných jedál, v ktorých môže nahradiť výraznejšiu cibuľu alebo ako doplnok k rybím pokrmom. Výborná je však aj čerstvo nasekaná pažítka s chlebom.

bylinky (4)

 Ako pestovať rozmarín na balkóne?

Chuť a vôňa stredomoria? Nepochybne sa s ním spája aj rozmarín lekársky. Svoju rastlinku si pritom môžete vypestovať aj na balkóne. Základom úspechu je zvoliť správnu pôdu. Rozmarín si rozumie predovšetkým s pH neutrálnou až alkalickou zeminou. Podobne, ako mäta, aj rozmarín si vytvára pomerne bohatý koreňový systém. Pri presádzaní je tak potrebné zredukovať ho. Strihať nezabúdajte ani samotné rozmarínové vetvičky, v opačnom prípade vám môžu vyschnúť a „zdrevenieť“. Rozmarín si nájde široké využitie v kuchyni pri varení či grilovaní, ale aj v medicíne. Vyrobiť si z neho môžete rozmarínový olej vhodný pri masáži kĺbov. Ak máte stuhnuté svalstvo, pomôže vám aj kúpeľ v rozmarínovom oleji.

bylinky (1)

Ako pestovať citrónovú trávu na balkóne?

Veríte si v kuchyni? Možno je čas načrieť aj do čoraz obľúbenejších vôd na Slovensku príliš neprebádanej ázijskej kuchyne. Práve v nej si našla svoje miesto aromatická citrónová tráva. Naplno ju oceníte pri príprave omáčok, šalátov či mäsitých jedál. Jej vňať však môžete použiť aj pri príprave čajov alebo vývarov. Citrónovú trávu je možné zamraziť alebo vysušiť. Vysušená a pomletá citrónová tráva vám tak počas zimných mesiacov poslúži ako príjemné exotické korenie. Pri citrónovej tráve si pamätajte na jej ázijský pôvod. Má preto rada dostatok slnka, neuškodí jej, ani ak ju zabudnete na priamom slnku po celý deň. Zároveň si však dajte pozor, aby bola pri jej koreňoch neustála vlaha.